Pielęgnacja pupy niemowlaka

Wywiad z naszą położną Christiną Hinderlich

Jak mogę delikatnie czyścić i pielęgnować wrażliwe obszary pod pieluszką? Jak mogę chronić moje dziecko przed podrażnieniami na pupie? Christina Hinderlich, nasza położna, udziela informacji i porad na temat pielęgnacji najbardziej wrażliwych okolic ciała Twojego dziecka.

Jakiego rodzaju pielęgnacji potrzebują okolice intymne u dzieci?

CH: Ponieważ skóra na tym obszarze ma ciągły kontakt z moczem oraz odchodami i znajduje się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jest narażona na liczne podrażnienia i zapalenia. Polecam czyszczenie ciepłą wodą i olejkiem, a następnie osuszanie za pomocą poklepywania.

Dobrym pomysłem jest także dopuszczenie powietrza do tego obszaru, na przykład poprzez pozwolenie dziecku na chwilę odpoczynku od pieluszki. Jeżeli skóra się zaczerwieni, należy użyć specjalnej maści. Dzięki mieszance łagodzącego ekstraktu z nagietka oraz tlenku cynkowego maść na odparzenia Calendula Nappy Change Cream jest przeze mnie często stosowana w celu ochrony i wzmocnienia dziecięcej skóry.

Jak łagodzić podrażnienia i wysypki w okolicach intymnych?

CH: Podczas okresu, w którym dziecko nosi pieluszki, na jego pupie mogą pojawiać się sprawiające ból krostki i wypryski oraz delikatne lub znaczne zaczerwienienia. W takim przypadku zmiany pieluchy mogą być dla dziecka bardzo trudne, ale mimo to konieczne jest czyszczenie tych okolic. Używanie miękkich ściereczek, na przykład pociętej gazy, może uprzyjemnić dziecku proces czyszczenia. W tym przypadku polecam mycie okolic najpierw letnią wodą, a następnie olejkiem, który pozostawiając na skórze delikatną powłokę, uczyni kolejną zmianę pieluchy nieco przyjemniejszą.

Jeśli podrażnienie utrzymuje się, pieluszkę należy zmieniać co najmniej co dwie godziny w dzień oraz kilka razy w nocy. Po umyciu pupy niemowlaka raz lub dwa razy dziennie można także zastosować krem z naturalnymi olejami oraz tlenkiem cynku, który pomoże skórze szybciej się zregenerować. Ważne jest, by pozwolić skórze oddychać tak długo jak to możliwe. Ja w tym celu w wełnianych śpioszkach moich dzieci wycinam otwory, tak aby ich brzuszki i nogi pozostały ogrzane, ale do pupy miało dostęp powietrze. Jeśli ból utrzymuje się przez dłużej niż dwa dni lub gdy nie ma pewności, że ustąpił, zgłoś się do swojej położnej lub do pediatry. Może się to zdarzać częściej podczas pierwszych miesięcy, ale nigdy nie bój się zapytać o radę czy poprosić o pomoc. Każde dziecko na swój sposób informuje rodzica, gdy „ma potrzebę” – wierci się, łapie kontakt wzrokowy, staje się niespokojne czy płacze.

Każde dziecko na swój sposób informuje rodzica, że „ma potrzebę” – wierci się, łapie kontakt wzrokowy, staje się niespokojne czy płacze.

Które pieluszki są najlepsze?

CH: Istnieje wiele różnych rodzajów pieluszek, od wszechobecnych pieluch jednorazowych, przez pieluchy z wkładką syntetyczną i oddychającym materiałem zewnętrznym, po materiałowe pieluszki z wełnianą osłonką. Każda rodzina powinna zdecydować, która wersja pieluszek najbardziej im odpowiada, zarówno pod kątem finansowym, jak również czasowym. Ja zazwyczaj polecam pieluszki oddychające.

Dorastanie bez pieluszek?

CH: Metodę, w której dzieciom pozwala się na dorastanie bez noszenia pieluszek nazywa się potocznie „wychowaniem bezpieluchowym”. Metoda ta była bardzo popularna w Europie przed rozpoczęciem XX wieku. Nawet dziś 75% dzieci na świecie nie nosi pieluch. W „wychowaniu bezpieluchowym” nie chodzi jedynie o nauczanie schludności, ale przede wszystkim o komunikację rodzica z dzieckiem, ponieważ każde dziecko na swój sposób informuje rodzica, że „ma potrzebę” – wierci się, łapie kontakt wzrokowy, staje się niespokojne czy płacze. Jeśli rodzic nauczy się odpowiednio na te sygnały reagować, wielu problemów skórnych w okolicach intymnych będzie można uniknąć.