Popluskaj się ze mną!

Kąpielowa zabawa

Na większość dzieci kąpiel działa uspokajająco. Woda przypomina im o czasie spędzonym w łonie matki. Co prawda na samym początku Twoje dziecko potrzebuje bezpieczeństwa i ograniczeń podczas kąpieli, ale już po kilku miesiącach może w pełni cieszyć się z wyporności wody.

Świadoma kąpiel

Po około czterech miesiącach życia dziecka jego skóra jest już przyzwyczajona do życia poza łonem matki i w pełni rozwinięta. Teraz możesz kąpać je raz lub dwa razy w tygodniu. Czasami kąpiel może być konieczna, na przykład w celu zmycia chloru po wizycie na basenie. Dzieci lubią, gdy podczas kąpieli jest się ostrożnym. Oczywiście kąpiel wymaga Twojej całkowitej uwagi. Łagodne zanurzanie stópek lub pupy może pomóc w przyzwyczajeniu się do wody. Potem nadchodzi czas na pluskanie! Bardzo ważne jest żeby nie dopuścić, aby Twoje dziecko zmarzło. Oboje powinniście czuć się zrelaksowani, a kąpiel z mama i tatą w „dużej” wannie nie powinna stanowić problemu.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem kąpieli sprawdzić temperaturę wody łokciem – powinna ona wynosić około 37° C. Jest to temperatura podobna do tej w łonie matki, a tym samym najbardziej optymalna. Nawet jeśli dziecku bardzo się podoba, 5–8 minut kąpieli to czas wystarczający. Nie pozwól na ochłodzenie się wody, a włosy dziecka zmocz dopiero pod koniec, ponieważ dużo ciepła traci się przez głowę. Jeśli Twoje dziecko ma już dużo włosów, możesz umyć je płynem Calendula Shampoo & Body Wash. Następnie dziecko należy troskliwie owinąć w ręczniczek i osuszyć.

Bezpieczeństwo i wygoda

Dobrym pomysłem jest przygotowanie wszystkiego wcześniej, tak aby kąpiel odbyła się bez problemów. Trzymaj potrzebne rzeczy blisko siebie, tak by całą uwagę móc poświęcić dziecku. Ręcznik możesz ogrzać na pobliskim kaloryferze, a inne przedmioty takie jak myjki czy płyn do kąpieli Calendula Bath położyć w zasięgu ręki.

Możesz także poprosić swoją położną o zaprezentowanie sposobu trzymania noworodka podczas kąpieli. W tym celu ostrożnie wsuń lewą rękę pod szyję dziecka i przytrzymaj jego lewe ramię. Dzięki temu głowa dziecka będzie chroniona, bezpiecznie leżąc na Twoim przedramieniu, a Ty będziesz w stanie umyć jego ciało przy użyciu drugiej ręki.

W przypadku starszych dzieci poziom wody w wannie nie powinien przekraczać pasa. Większość dzieci czuje się lepiej, gdy stopami może dotknąć końca wanny. Podczas kąpieli istotną rolę odgrywa wesoła atmosfera, dzięki której razem z dzieckiem możesz cieszyć się chwilą. Twoje dziecko będzie zachwycone, gdy skupisz na nim całą swą uwagę i zapewnisz mu bezpieczeństwo.

Mały rytuał

To naprawdę piękne uczucie gdy wraz ze swoim dzieckiem czerpiesz radość z kąpieli! Najlepiej będzie, gdy wybierzesz moment, w którym nikt Ci nie przeszkodzi i będziesz w stanie skupić na nim całą swoją uwagę. Ale w takim razie kiedy lepiej je kąpać – rano czy wieczorem? Nie wszystkie dzieci robią się senne po kąpieli, niektóre po porcji pluskania mocno się ożywiają! Najlepszym czasem na kąpiel jest zatem ten, który wpisze się w rytm dnia Twojej rodziny oraz preferencje Twojego dziecka. Jeśli jest to dla niego czas relaksacji, warto kąpać go wieczorem.

Kąpiel to także dobry sposób na zaangażowanie innych członków rodziny w opiekę nad dzieckiem. Wielu tatusiów szczególnie lubi zajmować się dzieckiem podczas kąpieli. Mała rada: dzieci lubią systematyczność, więc jeśli wiesz, który moment w ciągu dnia jest najlepszy na kąpiel, nie zmieniaj go.

„Po kąpieli przytul swoje dziecko, tak by poczuło się bezpiecznie w Twoich ramionach!”

Calendula Szampon i płyn do mycia ciała dla niemowląt z nagietkiem lekarskim

Delikatny w kąpieli i pod prysznicem, naturalnie myje ciało niemowlęcia