Wspieranie zdrowego rozwoju skóry

Wywiad z Christiną Hinderlich

Delikatna skóra dziecięca wymaga odpowiedniej opieki, ogrzewającej warstwy ochronnej, głębokiego nawilżenia i pełnego miłości i troski dotyku. Rodzice często nie są pewni jak po raz pierwszy kąpać swoje dziecko czy odpowiednio chronić jego skórę. Christina Hinderlich, nasza położna, opowiada na najważniejsze pytania dotyczące pielęgnacji dziecięcej skóry.

Jakiego rodzaju opieki potrzebuje skóra noworodka tuż po urodzeniu?

CHRISTINA HINDERLICH: Lubię odpowiadać na to pytanie powiedzeniem „liczy się jakość, nie ilość”. Wysokiej jakości naturalny olej roślinny i maść na odparzenia to dobry zestaw startowy. Mam bardzo dobre doświadczenia z maścią nagietkową. Nagietek ma zdolność wchłaniania ogromnych ilości światła słonecznego oraz ciepła, a dzięki swoim właściwościom pozytywnie przyczynia się do rozwoju skóry i łagodzi ją. Stosowanie organicznego oleju sezamowego to inna łagodna forma pielęgnacji skóry najmłodszych. Jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w tworzeniu hydrolipidowej warstwy skóry.

„Wysokiej jakości olej roślinny może przyczyniać się do zdrowego rozwoju skóry.”

Kiedy powinno się zacząć kąpać noworodka?

CH: To dobrze, że w wielu miejscach nie kąpie się już dzieci tuż po urodzeniu. Delikatne obmycie z krwi i płynów ustrojowych wystarcza. Ważne jest także, by nie usuwać ze skóry niemowlęcia mazi płodowej – białej, przypominającej ser substancji. Kiedy dziecko przychodzi na świat, pełen miłości kontakt ze skórą rodzica jest kluczowy. W pierwszych godzinach życia dziecka między nim a rodzicami tworzy się silna więź. Oprócz tego ważne jest, by poród przebiegał w spokojnej atmosferze, a nowonarodzone dziecko zostało ogrzane.

Dobrym momentem na pierwszą kąpiel jest ten, w którym resztki pępowiny odpadną. Zanim się to stanie naprawdę wystarczy codziennie przemywać dziecko mokrym ręczniczkiem i nawilżać olejkiem fałdy skórne w okolicach intymnych, na twarzy oraz rękach. Po kilku pierwszych tygodniach rodzice nabierają pewności w obchodzeniu się ze swoim dzieckiem, dzięki czemu pierwsza kąpiel może odbyć się w mniej stresującej atmosferze.

Wielokrotnie testowany produkt do kąpieli Calendula Bath zawiera sok z tarniny oraz ekstrakty z nagietka i tymianku. Zawarta w nim sól dobrze działa na wrażliwą skórę niemowląt, a tymianek ma niesamowite właściwości rozgrzewające. Tak naprawdę jest to produkt idealny dla dzieci w każdym wieku. Ponieważ działa rozgrzewająco, pozwala dzieciom się zrelaksować.

Jak często powinno kąpać się dziecko?

CH: Dzieci nie trzeba kąpać każdego dnia – kąpiel raz lub dwa razy w tygodniu wystarcza. Jeśli jednak rodzina czuje się niepewnie lub stresuje się nowym porządkiem dnia, dziecko wystarczy dokładnie umyć.

Czy można używać olejku?

CH: Ponieważ maź płodowa zostaje najczęściej tylko w niektórych fałdach skórnych noworodka i szybko się wchłania, wysokiej jakości olej roślinny może pomóc w zdrowym rozwoju skóry. Uważne, codzienne stosowanie naturalnego olejku może przyczynić się do powstania dobrze ukształtowanej warstwy ochronnej skóry. Na zachowanie równowagi cieplnej organizmu pozytywnie wpływa także wmasowywanie rozgrzewających olejków.

„Dzieci nie trzeba kąpać każdego dnia – kąpiel raz lub dwa razy w tygodniu wystarcza.”

Jak należy pielęgnować suchą skórę tułowia u dzieci?

CH: Naskórek, który w łonie matki pokryty był mazią płodową, zazwyczaj złuszcza się w pierwszych dwóch tygodniach od urodzenia. Złuszczanie się jest najbardziej widoczne na tułowiu – klatce piersiowej oraz brzuchu. Zalecam produkty pielęgnacyjne zawierające wysokiej jakości oleje roślinne. Jeśli dziecko wykazuje oznaki swędzenia warto zastosować olejek Calendula Bath z solą morską oraz ekstraktami z nagietka i tymianku, który pomoże złagodzić dyskomfort. Następnie skórę należy nasmarować olejkiem, ponieważ po kąpieli bardzo skutecznie go wchłonie.

Co wybrać – zwykłe produkty dla dzieci czy kosmetyki do skóry bardzo wrażliwej?

CH: Jeśli w rodzinie nie ma historii neurodermitu lub innych atopowych chorób skóry polecam używanie wysokiej jakości produktów pielęgnacyjnych do skóry normalnej dla dzieci. Ze względu na wysoką przepuszczalność dziecięcej skóry, która nie jest jeszcze całkowicie wykształcona, nie polecam produktów z dodatkami chemicznymi czy olejami mineralnymi.

Jeżeli ryzyko chorób skóry lub oznaki świadczące o jej wrażliwości nie występują noworodek może korzystać ze zwykłych produktów pielęgnacyjnych dla dzieci o właściwościach rozgrzewających, które także wspomagają rozwój skóry, w większym stopniu niż te przeznaczone dla dzieci o skórze wrażliwej. Niemniej jednak seria the Baby Derma White Mallow dostosowana jest do potrzeb dzieci o wrażliwej skórze i uzupełnia ofertę produktów Weleda.

Krem do twarzy z białą malwą

Łagodzący krem dla super wrażliwej, suchej lub atopowej dziecięcej skóry.

Krem dla niemowląt i dzieci przeciw odparzeniom z białą malwą

Pielęgnacja okolic pieluszkowych od pierwszego dnia życia dzięki delikatnym naturalnym składnikom.

Emulsja do ciała z białą malwą

. Łagodna pielęgnacja suchej i wrażliwej skóry dziecka