rodzina

Pielęgnacja dzieci: jak budować poczucie bezpieczeństwa poprzez uważność

Świadome podejście do pielęgnacji dziecka

Pielęgnacja dzieci to dużo więcej niż zmiana pieluch i kąpiele. Chwile spędzone razem w czasie pielęgnacji to budowanie więzi, komunikacja i opieka. Świadome podejście do pielęgnacji może stać się ważną chwilą budowania bliskości.

Czym jest uważna pielęgnacja dzieci?

Myśląc o pielęgnacji dzieci, pierwsze, co przychodzi rodzicom do głowy to codzienne liczne zadania: zmiana pieluchy, kąpiel i mycie, ubieranie i rozbieranie. Skoro tak wiele czasu poświęcamy dziecięcej pielęgnacji, zwłaszcza na początku, te pozornie rutynowe czynności są czymś więcej niż zwykłą higieną. To chwile bliskości, czułości i wyłącznej uwadze skierowanej na dziecko.Oprócz walorów pielęgnacyjnych, świadoma pielęgnacja może budować więzi i poczucie niezależności. Poprzez świadomą pielęgnację, rodzice przekazują dziecku, że szanują ich ciało wraz z jego ograniczeniami.   Postepując tak, rodzice stawiają podwaliny pod zdrowy rozwój świadomości ciała noworodka, kształtując w nim naturalne podejście do troski o samego siebie.

Świadome, pełne troski pielęgnowanie dziecięcego ciała buduje więzi i miłość między dzieckiem i rodzicami, codziennie się umacniając

Jak świadomie pielęgnować ciało dziecka?

Więzi wzmacniają się w codziennym życiu, kiedy rodzice okazują dziecku miłość i szacunek. Poniżej przedstawiamy podpowiedzi, które pomogą ci zwiększyć świadome podejście do pielęgnacji twojego dziecka:

  • Nie spiesz się: w naszej zabieganej codzienności, uważność może oznaczać świadome ustalenie ram czasowych poświęconych pielęgnacji malucha. Dzięki temu pozwalamy dziecku aktywnie uczestniczyć w tych chwilach, co zrozumieją nawet małe dzieci, współpracując z nami w ramach swoich możliwości w różnych sytuacjach.
  • Informuj o tym, co robisz: tak, jak w przypadku innych działań podejmowanych w ciągu dnia, mów twojemu dziecku, co teraz będziecie wspólnie robić. Dzieci, nawet zanim nauczą się mówić, są już w stanie zrozumieć wiele rzeczy. Zwracając się do nich bezpośrednio, informując o tym, co będzie się działo, okazujesz im szacunek i wiarę w ich możliwości.
  • Wsłuchuj się w sygnały wysyłane przez dziecko: wrażliwość na drugą osobą to najważniejsze narzędzie w budowaniu więzi. Buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Dla dziecka oznacza to: jestem zadbane, moje potrzeby są zauważane i spełniane.
  • Zwolnij rytm: dla dzieci, od chwili przyjścia na świat, wszystko jest nowe.
  • Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia. Mózg dziecka potrzebuje więcej czasu niż mózg dorosłego, aby przyswoić wszystkie bodźce. Dlatego rodzice powinni dostosować działania do czasu, jaki ich dzieci potrzebują na reakcję. Zwalniając tempo, rodzice stają się bardziej wyczuleni na sygnały wysyłane przez dziecko i ucza się lepiej je zrozumieć.
  • Stwórz zaciszne miejsce, w którym można się odprężyć i poczuć bezpiecznie. W czasie zmiany pieluszki, niemowlęta doświadczają wielu bodźców równocześnie: są rozebrane, czują powietrze na skórze,  są dotykane w wielu miejscach. Możesz umieścić zwinięty ręcznik na materacyku do przewijania, układając go w kształtie litery U, co stwarza dziecku bezpieczne granice. Dzięki temu zwiększa sie jego poczucie bezpieczeństwa. Rutynowe zabiegi pielęgnacyjne również zwiększą poczucie bezpieczeństwa naszego malucha.

Jak świadoma pielęgnacja buduje poczucie bezpieczeństwa

Pierwsze tygodnie i miesiące życia z dzieckiem to ekscytujący czas. W życiu rodziny zachodzą liczne zmiany, opieka nad dzieckiem to nowy rodzaj obowiązków, które często stanowią dla rodziców niemałe wyzwanie. Z upływem czasu, Dzięki cierpliwości i uważności, rodzice zyskują pewność siebie w odczytywaniu potrzeb dziecka. To z kolei wpływa na relację między rodzicami a dzieckiem. Poczucie bycia w bezpiecznym miejscu i otoczonym troską sprzyja wzmacnianiu zaufania dziecka. Poprzez codzienną świadomą pielęgnację, rodzice mogą zyskać pewność, że ich dziecko czuje się bezpieczne.

Produkty do pielęgnacji delikatnej dziecięcej skóry

Skóra dziecka jest pięć razy cieńsza niż dorosłych i musi się najpierw przystosować do środowiska życia poza brzuchem mamy. Dlatego też produkty do pielęgnacji dla dzieci powinny być specjalnie opracowane z uwzględnieniem jej specyficznych potrzeb. Ich formuła powinna zawierać tylko kilka składników o najwyższej jakości. Olejki roślinne mają strukturę bardzo podobną do lipidów zawartych w ludzkiej skórze. Dlatego są bardzo łatwo przyswajane przez warstwę ochronną skóry, pozwalając jej rozwijać się. Kosmetyki Weleda do pielęgnacji dzieci zawierają wyłącznie składniki najwyższej jakości, które dostarczają dziecięcej skórze niezbędnej ochrony w tej fazie jej rozwoju.

Na pierwsze miesiące życia rekomendujemy stosowanie kremu na odparzenia, aby utrzymać okolice pieluszkowe suche i zapobiegać podrażnieniom, a także nasz naturalny Bezzapachowy olejek do ciała. Można go stosować na całe ciało, do oczyszczania okolic pieluszkowych, oraz do masażu niemowlęcia. Ten kosmetyk świetnie się sprawdzi w pielęgnacji skóry suchej.

 

Jak najlepiej dbać o okolice pieluszkowe dziecka?

Położne często zalecają, aby dać dziecku czas, kiedy może poleżeć lub radośnie wierzgać nóżkami bez pieluch czy ubrania, jeśli tylko warunki na to pozwolą. Ciepłe, wilgotne środowisko okolic pieluszkowych może powodować pozdrażnienia skóry, zwłaszcza, gdy dziecko nosi pieluszki zbyt długo. Wystawienie skóry na działanie świeżego powietrza świetnie wspiera proces gojenia bolącej wysypki na dziecięcej pupie. Krem na odparzenia Weleda skutecznie chroni i pielęgnuje podrażnioną i zaczerwienioną skórę okolic pieluszkowych i redukuje poziom wilgoci dzięki zawartości tlenku cynku.