
Lawenda
Lawenda uprawiana jest na czarnoziemach Mołdawii, a olejek pozyskiwany na drodze destylacji odpręża i wspomaga zdrowy sen.
Wydziela aromat momentalnie uspokajający i odprężający
Niewiele składników uspokaja nas tak błyskawicznie, jak lawenda. Jej intensywnie niebieskofioletowe kwiaty zawierają olejki eteryczne, które nadają wspaniały aromat 50. produktom marki Weleda.
Zdjęcia z lawendą przedstawiają często bezkresne fioletowe pola francuskiej Prowansji. Jest jednak jeszcze inny ważny rejon w Europie, w którym od stuleci uprawia się lawendę na dużą skalę. To Mołdawia - niewielki kraj o powierzchni zaledwie 34 000km2, położony między Rumunią i Ukrainą, obdarzony ciepłym suchym klimatem i żyzną czarną ziemią, która stanowi wspaniałe podłoże dla ogromnych winnic i sadów. Ten doskonały klimat dał asumpt do powstania Mołdawii – znanej niegdyś jako największy producent olejków eterycznych. Po upadku Związku Radzieckiego w 1992 roku wiele hektarów lawendy zniknęło, gdyż ludność Mołdawii próbowała nauczyć się funkcjonowania wolnego handlu. Od tamtej pory wiele się w tym niewielkim kraju zmieniło: stare tradycje poddano rewizji i wskrzeszono uprawy lawendy.

Lawenda należy do rodziny roślin jasnotowatych (Lamiaceae). Ten wyjątkowy mały krzaczek ma widelcowato rozgałęzione, uniesione gałązki i liczne, drobne, fioletowe kwiatki. Liście lawendy są wąskie i różnią się kolorem – są szarozielone na górnych brzegach i kosmato-białe pod spodem. W rodzaju lawenda występuje 25 gatunków, wśród których medycyna alternatywna używa następujących: lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), lawenda spika (Lavandula latifolia), lawenda francuska (Lavandula stoechas) i lawenda wielka, zwana „lawandyną” (Lavandula hybrida).
Największy projekt uprawy organicznej
Brytyjski specjalista ds. rozwoju i mołdawski inżynier rolnictwa zainicjowali największy projekt uprawy organicznej lawendy w Mołdawii. Obaj byli zdumieni, jak szybko projekt się rozwinął. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest bez wątpienia współpraca z firmą Weleda, która rozpoczęła się w 2005 roku. Bliska współpraca z firmą Weleda i perspektywa długotrwałej więzi dała dodatkowy impuls do rozwoju tego projektu. „W projekt zaangażowanych jest obecnie 200 rodzin rolniczych, a teren pod uprawę lawendy rozrósł się do 80 ha.” – powiedział brytyjski specjalista ds. rozwoju.

Po zasadzeniu roślin upłynąć muszą trzy lata, zanim nastąpi pierwszy duży zbiór. Lecz, dzięki sprzyjającym warunkom, plony można pozyskiwać nawet przez trzydzieści lat. Pierwsze rośliny zbierać można było w 2005 roku. Od tamtej pory, od czerwca do połowy lipca, zbieracze ręcznie obcinają sierpem dojrzałe kwiaty. To pracochłonne zajęcie wymaga zaangażowania i ostrożności. Zebrana w ten sposób lawenda jest natychmiast przetwarzana, jeszcze na polu – w mobilnej jednostce destylacji olejków eterycznych. Potrzeba do tego wiedzy technicznej, dbałości i wrażliwości. W miarę, jak postępują prace, na dyżurze pozostaje stale czteroosobowy zespół. Pracownicy przyjmują kontener wypełniony kwiatami, który następnie podłączany jest do mobilnego bojlera. Proces destylacji zajmuje około godziny. Z każdej 100-kilogramowej porcji kwiatów ekstrahuje się tylko jeden kilogram olejku. Olejek eteryczny jest potem gotowy do transportu - z pól do beczek, które momentalnie się pieczętuje. Aby zapewnić wysoką jakość surowca, bardzo ważne jest przechowywanie cennego olejku lawendowego w chłodni.
Efekt uspokajający
Współczesne badania pokazały, że składniki zawarte w olejku eterycznym wywierają bezpośredni efekt łagodzący na centralny układ nerwowy: oddziałuje nań odprężająco i wspomaga zdrowy sen. Niepokój, trudności z zasypianiem, napięcia, skurcze, niestrawność czy problemy serca lub krążenia można łatwiej regulować za pomocą lawendy. Wyjaśnia to, dlaczego, nawet w czasach starożytnych lawenda była tak popularna. Zawdzięczała to swoim właściwościom relaksującym i kojącym.

Dzięki współpracy partnerskiej ze społecznością mołdawską, można wskazać na jeszcze jeden pozytywny efekt: nasz lokalny partner korzysta z naszego ogromnego doświadczenia w analizowaniu olejków eterycznych i pozyskiwania surowców. Odkąd nawiązaliśmy współpracę, nastąpiła optymalizacja produkcji i zbiorów, i znaleziono skuteczne rozwiązania wielu drobnych problemów. Na przykład: Weleda pomaga znaleźć odpowiednie, przyjazne dla środowiska rozwiązanie dotyczące kompostowania odpadów destylacyjnych. „To sytuacja wzajemnego dawania i brania” - potwierdza nasz lokalny partner - „Tylko razem możemy uzyskać wymaganą jakość.”
Po 10 latach wyraźnie dostrzegamy w tym regionie ekonomiczne i społeczne ożywienie, jakie umożliwił ten projekt. Aby świętować 90-lecie firmy Weleda, partycypowaliśmy w budowie lokalnego ośrodka zdrowia w lokalnym mieście Minceni. To jedynie pojedynczy przykład tego, jak partnerstwo z firmą Weleda pozytywnie wpływa na surowce i na społeczność, która je produkuje.