natura

Rozmaryn

Starożytna roślina, która budzi wewnętrzne siły i przeciwdziała zmęczeniu

Starożytna roślina, która budzi wewnętrzne siły

Rozmaryn, którego nazwa w języku greckim oznacza „rosę morską/kropelki wody morskiej”, był w czasach starożytnych rośliną czczoną i stosowaną na co dzień. Był znany jako roślina lecznicza i używany w ceremoniach i świętych rytuałach kultu bogów i ludzi. Lecznicze właściwości olejku eterycznego poznane zostały lepiej w średniowieczu. Rozmaryn występuje w klimacie zimnym i ciepłym, a jego aromat rozbudza wewnętrzne siły i pomaga pokonać zmęczenie, działa odświeżająco i stymulująco. Olejek rozmarynowy stosowany jest w wielu produktach do pielęgnacji twarzy i włosów marki Weleda oraz w produktach farmaceutycznych.

Na obszarze wokół Ademuz w Hiszpanii panują idealne warunki klimatyczne do uprawy rozmarynu, lawendy i innych roślin aromatycznych. Zimą jest to zimno, a lata są gorące i suche. Blas Aparicio prowadzi tu firmę Ecoaramuz, która specjalizuje się w ekologicznej uprawie roślin aromatycznych, jak również w zbiorze certyfikowanego, dziko rosnącego rozmarynu. Firma produkuje olejki eteryczne dla marki Weleda w swoim własnym zakładzie (suszarni i destylarni), który znajduje się około 8km stąd, w ustronnej górskiej dolinie.

Idealne warunki klimatyczne

W miesiącach letnich - w okresie wzrostu roślin, Blas Aparicio zabiera 800kg liści i gałązek dzikich roślin do swojej przetwórni, gdzie przesypuje cały ładunek do bojlera parowego. Po upływie około godziny wszystko nasycone jest aromatem rozmarynu, gdyż olejek eteryczny oddziela się od pary poprzez destylację. Z 800 kg gałązek pozyskuje się zaledwie 4 kg olejku, a Weleda potrzebuje około 5-6 ton tego olejku rocznie. Firma Ecoaromuz dostarcza nam większą część, a więc, aby promować jej rozwój i uzyskiwać od niej niezawodne ilości, Weleda zainicjowała długotrwałą współpracę partnerską.

½ godziny jazdy samochodem z wioski Ademuz, na płaskowyżu, uwija się trzech robotników, którzy pracują przy zbiorze roślin dziko rosnących na obszarze 9500ha. To ogromny teren, a tu na górze jest bardzo gorąco. Niebo jest błękitne, a powietrze krystalicznie czyste. Trzej robotnicy zbierają rozmaryn szybko i sprawnie, używając w tym celu elektrycznej piły do ścinania starych gałęzi, które następnie zbierają ręcznie. Młode rośliny, u których nie doszło jeszcze do zdrewnienia, zbierane są za pomocą nożyc ręcznych. Jeden hektar ziemi daje plon około 50kg olejków eterycznych.

W 100% godny zaufania

Każdy, kto kupuje olejek od handlarzy na wolnym rynku, nie może być w 100% pewny, czy produkt jest czysty. Ze względu na nasze wysokie wymagania jakościowe, pokładamy zaufanie w długotrwałych i niezawodnych partnerach, którzy mogą nam zapewnić ekologiczną uprawę i skrupulatną ekstrakcję w jednym miejscu. Dzięki takiej partnerskiej współpracy jak ta, Weleda może wspierać i propoagować bardziej zrównoważony zbiór.

Odkryj pozostałe projekty