natura

Dzika róża

Róża, zwana przez starożytnych Greków „królową kwiatów”, jest ambasadorką miłości, symbolem piękna i czystości od ponad 2000 lat.

Nieujarzmione piękno

Róża, zwana przez starożytnych Greków „królową kwiatów”, jest ambasadorką miłości, symbolem piękna i czystości od ponad 2000 lat. W wielu kulturach róża odgrywa ważną rolę w mitologii, religii i historii kultury. Pojawia się również w wielu legendach i tradycjach. Starożytne podania opisywały różę jako kwiat rodzący się o świcie lub roślinę pochodzącą z morskiej piany, z której wyłoniła się Afrodyta. Pojęcie bólu jest również ściśle związane z różą, ponieważ kwiaty i ciernie leżą blisko siebie. Róża o czerwonej barwie jest także symbolem krwi, oznacza pasję i serce.

Obecnie istnieją niezliczone odmiany uprawnych róż o różnych nutach aromatycznych. Jednak dzikie gatunki, stworzone przez naturę, są nadal najbardziej wonne.

Rosa Mosqueta, starożytna odmiana dzikiej róży

W Chile, wąskim kraju o długości ponad 4000 kilometrów, zróżnicowany krajobraz obejmuje pustynie, żyzne doliny, górskie szczyty Andów, lasy, rzeki, wulkany, lodowce i fiordy. Na południu kraju, w dzikiej okolicy, około pięciu godzin na południe od Santiago de Chile, znajduje się zapierające dech w piersiach naturalne środowisko regionu Bío Bío, w którym Weleda pozyskuje olej z dzikich róż zebranych w ramach certyfikowanych zbiorów.
Małe, odosobnione miasto Alto Bío Bío ma małą infrastrukturę i niewielką populację. Rosnie tutaj bez ludzkiej interwencji, szczególny rodzaj dzikiej róży, z delikatnymi różowymi, prawie białymi kwiatami: Rosa Mosqueta. Na dzikich krzewach między pokrytymi śniegiem wulkanami i krystalicznie czystymi, turkusowymi jeziorami górskimi wyrastają owoce dzikiej róży, których cenny olej z nasion pozyskuje się dla naturalnych i organicznych kosmetyków Weleda.

Certyfikowane zbiory

Tylko nieliczni rdzenni mieszkańcy mieszkają w tym wymagającym regionie przez cały rok. Od 2004 roku Weleda współpracuje z firmą, która lokalnie produkuje tłoczony na zimno olej z owoców róży, posiadający certyfikat ekologiczny. Każdego roku na wiosnę około 600 zbieraczy zbiera się w odizolowanym obszarze, aby zebrać około 2500 ton dojrzałych czerwonych owoców, które rosną obficie na krzakach róż. Owoce dzikiej róży są najpierw układane do wyschnięcia na słońcu, zanim ich nasiona zostaną oddzielone od otaczającej miazgi owocowej, a następnie delikatnie wytłoczone na zimno w Santiago de Chile.

Zbieracze są specjalnie przeszkoleni, aby rośliny nie poniosły żadnych szkód. Oprócz przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju i uczciwego handlu ważne jest dla nas, aby zbieracze otrzymywali dobre wynagrodzenie, co jest regularnie sprawdzane przez chilijskie instytucje.
 

Siła harmonii

Dzięki wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych olejek z dzikiej róży Rosa Mosqueta jest jednym z najskuteczniejszych olejków do pielęgnacji skóry w kosmetykach naturalnych. Dzika róża zachowuje delikatną równowagę między elastycznością i solidnością, między umiejętnością przetrwania a zdolnością adaptacyjną.

Wahania temperatury prawie nie wpływają na dziką urodę róży, dzięki umiejętności równoważenia, która podobnie wpływa na kondycję ludzkiej skóry. Ten cenny olej wspomaga regenerację skóry, pielęgnuje suchą skórę i sprawia, że staje się ona gładka i elastyczna - wzmacniając poczucie  harmonii, które wykracza poza skórę głęboko, dotykając duszy.