Ita Wegman

Życie pionierki

Ita Wegman (ur. 22 lutego 1876 roku - zm. 4 marca 1943 roku) urodziła się na zachodniej Jawie (obecna Indonezja), jako najstarsza córka w rodzinie kolonialnej. Pod koniec XIX wieku przyjechała do Europy i podjęła studia w dziedzinie gimnastyki terapeutycznej i masażu. W 1902 roku, w wieku 26 lat, poznała Rudolfa Steinera i 5 lat później rozpoczęła naukę w szkole medycznej w Zurychu, która już dość często przyjmowała kobiety na studentki wydziałów medycznych. W 1911 roku Ita zdobyła dyplom, jako lekarz medycyny o specjalizacji medycyna kobiet, i podjęła pracę w gabinecie lekarskim. Wykorzystując wskazówki Steinera, opracowała lek na raka bazujący na wyciągu z jemioły. Było to pierwsze antidotum na raka, które nazwała Iscar. Lek ten został zatwierdzony do leczenia raka w Niemczech i wielu innych krajach.

Utworzenie kliniki i ośrodka terapeutycznego, które instnieją do dziś

W 1920 roku Ita Wegman nabyła ziemię w Arlesheim, gdzie po roku otworzyła nową klinikę Klinisch-Therapeutisches Institut (Instytut Kliniczno-Terapeutyczny). W Instytucie podjęło pracę wielu innych lekarzy. Ośrodek ten rozwijał się stopniowo w ciągu kolejnych lat jako pierwsze centrum medycyny antropozoficznej. Następnie Wegman założyła w Arlesheim Haus Sonnenhof – ośrodek terapeutyczny dla dzieci psychicznie upośledzonych. Mniej więcej w tym samym czasie, wspólnie z Rudolfem Steinerem i Oskarem Schmiedelem, opracowała zasady medycyny antropozoficznej i założenia firmy Weleda.

W 1923 roku Rudolf Steiner zaproponował Wegman wstąpienie do Rady Wykonawczej reformowanego Towarzystwa Antropozoficznego w Goetheanum w Dornach (Szwajcaria). Wegman została również Dyrektorem sekcji medycznej ośrodka badawczego w Goetheanum. Wegman miała duży wkład w rozwój firmy Weleda i aktywnie uczestniczyła w jej przedsięwzięciach. Była osobą o nadzwyczajnej energii i asertywności. Posiadała niezwykły talent do wprowadzania teorii w życie. Była często ostatecznym arbitrem w sprawach finansowych – zawsze udawało jej się pozyskiwać niezbędne fundusze. Założyła klinikę w Arlesheim i Instytut Kliniczno-Terapeutyczny, który później przekształcił się w firmę Weleda. Od strony medycznej była bliską koleżanką Rudolfa Steinera, a jej siła sprawcza przy tworzeniu medycyny antropozoficznej oraz jej nowatorskie idee i praktyki lecznicze dały asumpt do rozwoju firmy.

Założyciele

Dyrektor w Weleda przez 35 lat

Pewny siebie mężczyzna, który zainicjował produkcję antropozoficznych farmaceutyków i kosmetyków.

Oskar Schmiedel

Metoda badawcza

Antropozofia to metoda badawcza, którą zapoczątkował filozof i przyrodnik – Rudolf Steiner wraz ze swoimi kolegami, którzy podzielali jego poglądy. Ta metoda badawcza wpłynęła na inne dyscypliny, m.in.: edukację, architekturę, sztukę i medycynę. Jej wpływ jest wciąż na co dzień obecny w firmie Weleda.

Antropozofia

Człowiek z wizją

Duchowy i filozoficzny założyciel marki Weleda. To właśnie on rozwinął wizję nowego procesu leczenia - od wstępnych założeń antropologicznych po konkretne leki i produkty medyczne.

Rudolf Steiner