Irys

Utrzymuje równowagę w czasie suszy i podnosi poziom nawilżenia skóry.

Irys ma bogatą historię jako podziwiana roślina ozdobna, lecz od czasów starożytnych znane są również jego właściwości lecznicze. Irys dostąpił nawet królewskich zaszczytów – zdobi bowiem słynny herb francuskiego rodu królewskiego Burbonów. Nam irys udowodnił swoje nadzwyczajne możliwości: jego krzepkie kłącze może zatrzymać wodę tak skutecznie, że roślina pozostaje w stanie równowagi nawet w okresach ekstremalnej suszy (lub wilgoci).

Irys utrzymuje właściwy bilans wodny dzięki procesowi nieustannej odnowy, zbieraniu i magazynowaniu wody, dzięki takim zatrzymującym wodę substancjom kleistym i absorbującym jak cukier i skrobia w jego kłączu (korzeniu). Jednocześnie struktura jego liści i łodygi sprawia, że irys dobrze radzi sobie również z nadmiarem wody. Zawdzięcza tę zdolność wyprostowanej pozycji i wyjątkowej architektonicznej formie swoich kwiatów.

Iris petal with water pearls

Model dla młodej skóry

A zatem irys stanowi idealny model dla skóry, jeśli chodzi o regulowanie zawartości wody. Właśnie ze względu na te cechy irys służy tak dobrze skórze osób młodych. Młoda skóra jest normalna, zdrowa, jedwabiście miękka, jędrna, różana, niezbyt tłusta i niezbyt sucha – dzieje się tak, ponieważ jest optymalnie nawilżona i ma nieskazitelny wygląd. Ale w wieku 20+ nasze życie jest pełne zmian i perturbacji - młodzi ludzie usamodzielniają się, próbują życia we wszystkich jego przejawach i zdobywają doświadczenia. Ten okres burzliwych przemian uwidacznia się często na skórze, zwłaszcza w czasie intensywnego eksperymentowania pomiędzy 21-28 rokiem życia. W tej fazie życia skóra jest nierzadko narażona na ekstremalne bodźce i w rezultacie może stać się delikatna, sucha, zanieczyszczona i podatna na stan zapalny.

 

Iris flowers at sunset - Weleda Iris flower in field - Weleda Iris field in Italy - Weleda Iris field in Italy - Weleda

Mistrz równowagi

W tym właśnie odnajdujemy jej podobieństwo do irysa: ludzie posiadają niezwykłą zdolność do równoważenia regeneracyjnych i degeneracyjnych funkcji każdego organu. Podobnie jest z irysem, który posiada zdolności zatrzymywania wody i zachowania kształtu jako prawdziwy mistrz równoważenia ekstremów. Piękno, blask i długowieczność irysa zależy od jego nadzwyczajnej zdolności równoważenia: dodawania lub pozbywania się wody – wedle potrzeb. W połączeniu z olejkiem jojoba i łagodzącym oczarem wirginijskim, irys reguluje skórę, dzięki czemu optymalizuje jej poziom nawilżenia, tak że młoda skóra naturalnie odzyskuje swój piękny wygląd.