Nagietek lekarski

Schwäbisch Gmünd, Niemcy
Map of Germany - Calendula Raw Material

Promienny i łagodny kwiatek, który w uniwersalny sposób pomaga w leczeniu ran i zapaleń

Nagietek pełni ważną rolę wśród biodynamicznych roślin marki Weleda. Gama do pielęgnacji niemowląt z nagietkiem to tylko jeden przykład zastosowania tej kojącej rośliny. Bez cennych ekstraktów z nagietka nie moglibyśmy produkować wielu z naszych kosmetyków. Uprawa nagietka, przeznaczonego do świeżego przetwarzania, ma miejsce głównie w Europie w największym biodynamicznie uprawianym ogrodzie roślin leczniczych w Schwäbisch Gmünd, w południowych Niemczech.

Każdego lata, w czerwcu, nasz ogród zaczyna kwitnąć: nagietek mieni się wówczas tysiącami promiennych pomarańczowych kwiatków, które rosną na powierzchni 1 ha. Zbiera się tu ręcznie około 3 ton kwiatów i ponad 14 ton liści i łodyg. Stanowią one bazę dla esencji i ekstraktów roślinnych przeszło 30. farmaceutyków i naturalnych produktów kosmetycznych.

Lśniący akcent krajobrazu

Nagietek to jedna z najbardziej uniwersalnych i skutecznie działających roślin leczniczych, które wspomagają zdrową kondycję skóry. Wysoka zawartość cennych składników odżywczych, takich jak: karotenoidy, flawonoidy i saponiny triterpenowe, sprawia, że nagietek cieszy się uznaniem jako środek pomocny w leczeniu ran. Ekstrakty z nagietka wspomagają regenerację uszkodzonej skóry i mają również działanie przeciwzapalne w przypadku infekcji dziąseł i opryszczki.

Uprawa własna marki Weleda ma charakter biodynamiczny. Dla rolnictwa biodynamicznego najważniejsze jest myślenie w kategoriach cykliczności. Pokazuje ono, że organiczne odpady w pełni nadają się do recyklingu i pomagają zachować witalność gleby. Na przykład: ziemia powinna być systematycznie wzruszana, by zachować luźną strukturę, gdyż wówczas nagietek może z łatwością absorbować jej odżywcze składniki. Nawet zbiór odbywa się tu ręcznie, gdyż w ten sposób ogrodnicy sprawdzają jakość w trakcie zrywania kwiatów. Aby zachować świeżość kwiatów, błyskawicznie przewozi się je do zakładu przetwórczego, który znajduje się tuż obok pól.

Tu, w procesie produkcji, słoneczny nagietek staje się jednym z najważniejszych składników, naszych niezwykle delikatnych kosmetyków naturalnych. 

Odkryj pozostałe projekty

Składnik

Ekstrakt z nagietka lekarskiego

Calendula Officinalis Extract

Ekstrakty z kwitnących, naziemnych części nagietka lekarskiego mają żółtozielone lub brązowozielone zabarwienie. Zawierają różne karotenoidy, flawonoidy oraz saponiny. Ekstrakty z nagietka lekarskiego posiadają właściwości wygładzające i wspomagają regenerację skóry.