Zdrowie

Mało znane przyczyny przesuszania skóry

Branie prysznica lub kąpieli często kojarzy się z dbaniem o siebie. Ale zbyt częste mycie może wysuszyć naszą skórę. Podobnie może być w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak silny wiatr, temperatury poniżej zera lub intensywne ciepło. Na kondycję skóry wpływają również czynniki wewnętrzne, takie jak skłonność do delikatnej lub szorstkiej skóry, a także zmiany skórne związane ze stresem lub wiekiem.

Czynniki zewnętrzne

Zmiany pogody

Klimatyzacja lub ogrzewanie w pomieszczeniach

Długie kąpiele w gorącej wodzie

Praca bez rękawic ochronnych

Zewnętrzne i wewnętrzne przyczyny przesuszania skóry

Nasza skóra jest wrażliwa na pogodę. Gorące lub suche powietrze i długie przebywanie w silnym słońcu mogą wysuszyć naszą skórę. Zbyt długie kąpiele lub zbyt gorąca woda powodują odwodnienie i naruszenie płaszcza lipidowego. Zewnętrzne przyczyny suchej, szorstkiej lub popękanej skóry obejmują również stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, nadmierne złuszczanie lub nawet zbyt częste mycie. Przyczyną może być wszystko co narusza ochronną warstwę naturalnego sebum wydzielanego przez skórę. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie noszą rękawic ochronnych podczas pracy z chemikaliami lub środkami czyszczącymi.

 

Czynniki wewnętrzne również odgrywają ważną rolę: skłonność do wysuszania skóry jest często dziedziczna. W miarę jak starzejemy się, skóra niemal każdego staje się bardziej sucha z powodu zmian hormonalnych. Nie tylko brak płynów wysusza skórę, ale też leki odwadniające lub choroby. Skóra jest lustrem duszy, a sucha lub bardzo sucha skóra często odzwierciedla stres emocjonalny - gdy coś dosłownie załazi nam skórę.

Czynniki wewnętrzne

Rodzinna skłonność do przesuszeń

Zmiany związane z wiekiem

Odwodnienie

Leki i schorzenia

Stres

Mając na uwadze te 9 zewnętrznych i wewnętrznych powodów, możesz znaleźć równowagę dla swojej skóry, jednocześnie odżywiając i harmonizując ciało, umysł i duszę.