natura

Portret rośliny: Nagietek

Ze swoimi promiennymi pomarańczowymi kwiatami, Calendula officinalis (znana również jako nagietek, nagietek lekarski lub nagietek pospolity) jest rośliną z rodziny astrowatych. Przez całe lato ta energetyczna roślina zajmuje się produkcją nowych kwiatów i liści. Nowe pąki pojawiają się nawet, gdy starsze trafiają do nasion, w równoległym procesie kwitnienia i dojrzewania. Nagietek, z ciągłą przemianą między rozpadem a ponownymi narodzinami, wydaje się być symbolem wiecznego cyklu życia.

Kwiaty

Promienne kwiaty nagietka, które podążają za biegiem słońca przez cały dzień symbolizują wieczny cykl życia. W wyrafinowanej strukturze złożonego kwiatu znajdują się energetyczne siły życiowe.

Nasiona

Niemiecka nazwa rośliny "Ringelblume" pochodzi od kędzierzawego kształtu nasion w kształcie półksiężyca. Nasiona są produkowane przez płodne, zewnętrzne płatki kwiatów. Dzięki ich krągłościom, garbom i hakom każde nasiono różni się nieco od drugiego, uwzględniając szeroką gamę metod rozpraszania. To bogactwo różnorodności nasion daje początek następnej generacji roślin nagietka.

Liście

Proste i gładkie na brzegach, liście nagietka nie ulegają metamorfozie, zachowując ten sam podłużny kształt podczas całego ich rozwoju. Liście nagietka są wyrazem potencjału rośliny do wzrostu i ciągłej odnowy bez potrzeby zmiany jej pierwotnej postaci.  

Włoski gruczołowe

Łodygi nagietka, liście i pąki pokryte są lepką, ochronną powłoką. Zdolność rośliny do regulowania silnych procesów wzrostu okazała się skuteczna, szczególnie w leczeniu ran i infekcji.