uroda

Skąd mam wiedzieć, czy moje kosmetyki są naprawdę "naturalne"?

"Kosmetyki naturalne" nie są terminem regulowanym przez prawo. Przy coraz większej liczbie dostępnych produktów, konsumenci mogą skuteczniej rozpoznawać prawdziwe naturalne kosmetyki za pomocą certyfikatów.

Cosmos

Cosmos to stowarzyszenie europejskich marek kosmetyków naturalnych. Członkami założycielami są Federalne Stowarzyszenie Niemieckiego Przedsiębiorstwa Przemysłowego BDIH (Niemcy), Soil Association (Wielka Brytania), Ecocert i Cosmebio (Francja) oraz ICEA (Włochy). Istnieje różnica między etykietami COSMOS Natural i COSMOS Organic. Dodatkowe kryteria obejmują zgodność ze standardami "zielonej chemii", zakaz stosowania nanocząsteczek i specyficzne wymagania dotyczące pakowania. Testy przeprowadzane są przez niezależne zewnętrzne jednostki certyfikujące.

cosmos-standard.org

Demeter

Produkty kosmetyczne noszące tę pieczęć zawsze zawierają co najmniej 90% składników pochodzących z surowców certyfikowanych przez Demeter. W przypadku kosmetyków naturalnych możliwe jest również wskazanie składników Demeter niezależnie od kwot wymienionych na liście składników. Jakość każdego indywidualnego składnika pochodzenia rolniczego musi być wskazana na produkcie. Wszystkie produkty muszą być produkowane zgodnie z normami dotyczącymi przetwarzania, dodatków i innych substancji wspomagających. Testowanie przeprowadzane jest przez niezależne zewnętrzne jednostki certyfikujące.

demeter.de/naturkosmetik

NATRUE

NATRUE to międzynarodowa organizacja non-profit, która koncentruje się na kosmetykach naturalnych i organicznych. Aby uzyskać certyfikat NATRUE, produkt może zawierać tylko trzy kategorie surowców: substancje naturalne, pochodne surowców naturalnych (modyfikowane substancje naturalne) i surowce identyczne z naturalnymi. Istnieją trzy poziomy certyfikacji: Kosmetyki naturalne, Kosmetyki naturalne z częścią organiczną i Kosmetyki organiczne. Wszystkie produkty posiadające certyfikat NATRUE celowo unikają stosowania syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafin, mikrodrobin plastiku, oleju mineralnego i syntetycznych tłuszczów. Aby to zapewnić jakoś certyfikowanych produktów, kontrole są przeprowadzane przez niezależne zewnętrzne jednostki certyfikujące.

natrue.org

USDA Organic

W Stanach Zjednoczonych produkty oznaczone jako "w 100% organiczne", z wyjątkiem wody i soli, mogą zawierać wyłącznie składniki produkowane metodami ekologicznymi. Produkty "organiczne", z wyjątkiem wody i soli, muszą zawierać co najmniej 95 procent składników organicznych. Ta pieczęć jest wydawana przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

usda.gov

ISO

Norma ISO dotycząca kosmetyków naturalnych i organicznych określa definicje dla różnych klas składników i podaje przykłady obliczania proporcji składników naturalnych i ekologicznych. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wyboru i ilości użytych surowców; można również stosować produkty petrochemiczne (na bazie oleju mineralnego) i rośliny modyfikowane genetycznie. Woda liczona jest również jako naturalna substancja. Minimalna ilość naturalnych składników lub surowców organicznych nie jest określona.

iso.org