uroda

Poznaj cykle swojej skóry – w jakiej fazie jesteś teraz?

Pielęgnacja skóry, odżywianie, odpoczynek: Wskazówki, jak zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry

Nasza skóra opowiada historie naszego życia. Rozmawialiśmy ze współpracująca z Weleda doktor medycyny Sandrą Johansson, która jest także dermatologiem, o tym, jak nasza skóra zmienia się w czasie i co możemy zrobić, aby ją wspierać.

Co dzieje się w naszej skórze podczas starzenia – jak powstają nasze zmarszczki i drobne linie?

Sandra Johansson: Kiedy przechodzimy przez różne fazy życia, zmienia się nasza fizjologia i cały nasz organizm. Będąc częścią tej całości, nasza skóra również się zmienia i dostosowuje, a wraz z nią jej potrzeby. Starzenie się skóry jest spowodowane połączeniem naturalnego procesu starzenia i ekspozycji na wpływy zewnętrzne, które przedwcześnie postarzają skórę.

Poznajmy najpierw skórę, abyśmy mogli rozpoznać nadchodzące zmiany. Czy wiesz, że skóra składa się z trzech odrębnych warstw, z których każda pełni różne funkcje jako największy organ w naszym ciele? To żywa granica, która nieustannie się zmienia i jest niesłychanie wielozadaniowa. Może wyczuwać, czuć, chronić i wytwarzać substancje, których potrzebuje nasz organizm. Chroni nas przed zewnętrznymi zarazkami, utratą wody, zmianami temperatury, urazami, promieniowaniem UV etc.

Najcieńsza, najbardziej zewnętrzna warstwa nosi nazwę naskórka– jest to warstwa ochronna. Woda i tłuszcze pokrywają ją, dzięki czemu staje się sprężysta i elastyczna. Zamieszkuje ją ekosystem pożytecznych bakterii i grzybów, które dopiero poznajemy.

Pod naskórkiem znajduje się środkowa warstwa zwana skórą właściwą. Ma wiele funkcji. Komórki zwane fibroblastami wytwarzają sieć włókien kolagenowych i elastynowych, otaczając je substancją nawilżającą z kwasu hialuronowego, nadając skórze objętość, stabilność i elastyczność.

W dolnej części tej warstwy skórnej małe naczynia krwionośne pomagają regulować temperaturę ciała, dostosowując przepływ krwi do skóry i dostarczając potrzebne składniki odżywcze. W tym samym czasie naczynia limfatyczne usuwają produkty przemiany materii. Są tam również wytwarzane naturalne substancje oleiste Twojego organizmu, które chronią i nawilżają skórę. Wszystko to sprawia, że ​​skóra wygląda zdrowo i promiennie.

Co dzieje się w naszej skórze podczas naturalnego procesu starzenia?

Sandra Johansson: Wielu pyta: „Dlaczego nagle mam suchą lub bardziej wrażliwą skórę? Nie miałem tego wcześniej. Odpowiedź brzmi: Twoje ciało zmienia się z czasem, podobnie jak Twoja skóra. Nowa książka Weleda, Naturalny dobrostan skóry każdego dnia: metoda Weleda, pięknie to wyraża, gdy pisze: „Z wiekiem przychodzi mądrość, ale także dłuższy cykl regeneracji skóry“.

Ludzkie ciało jest doskonale zrównoważonym systemem, a nową równowagę trzeba ciągle odnajdywać. Nasz naturalny, biologiczny proces starzenia nazywa się „starzeniem wewnętrznym”. Z biegiem czasu komórki nie funkcjonują tak dobrze, a odnowa komórek trwa dłużej.

Zauważamy, że nasza zwykle wypełniona, mocna skóra stopniowo staje się cieńsza. Najbardziej zewnętrzna warstwa staje się cieńsza o 6,4 procent na dekadę. Skóra może stać się bardziej wrażliwa i mniej elastyczna, pojawiają się drobne zmarszczki.

Porównanie młodej/zdrowej skóry ze starzejącą się skórą.

Porównanie młodej, zdrowej skóry ze starzejącą się skórą. W młodszej i zdrowej skórze po lewej stronie wszystkie komórki i struktury są wypełnione i mocne. Po prawej stronie, w skórze dotkniętej wiekiem, wszystkie poziomy stały się cieńsze. Powstają plamy ciemniejszego pigmentu (plamy starcze). Włókna kolagenu i włókna elastyny w środku są mniej i słabsze, podobnie jak komórki, które je wytwarzają. Naczynia krwionośne również stają się cieńsze.

Kiedy zaczyna się proces starzenia i jak wygląda w poszczególnych fazach?

Sandra Johansson: Od mniej więcej dwudziestego roku życia środkowa warstwa skóry produkuje rocznie o jeden procent mniej kolagenu. Tutaj również dochodzi do przerzedzania, z mniejszą ilością kolagenu, elastyny ​​i kwasu hialuronowego. Sieć, którą tworzą, nie jest już tak solidna, później postrzegana jako marszcząca się i opadająca.

W wieku 30 lat proces przenoszenia wilgoci do górnej warstwy skóry spowalnia, a komórki tłuszczowe w najbardziej wewnętrznej warstwie zaczynają się kurczyć, przez co skóra wygląda na matową i cienką.

Kiedy kończymy 40 lat, włókna kolagenu i elastyny ​​ulegają degradacji do tego stopnia, że ​​zaczynają się łamać, tracąc elastyczność. Twoja skóra nie wraca już do pierwotnego kształu tak dobrze, gdy ją uszczypniesz.

Około pięćdziesiątki skóra staje się sucha, ponieważ gruczoły łojowe, które wytwarzają naturalne olejki skórne, które pomagają zachować wilgoć w skórze, zmniejszają się. Małe naczynia krwionośne stają się cieńsze, co powoduje bledszą cerę. W okresie menopauzy utrata estrogenu powoduje, że skóra staje się bardziej szorstka i sucha, bez względu na to, ile szklanek wody wypijasz

Łatwiej jest pracować z naszymi naturalnymi cyklami niż przeciwstawiać się im. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry o określonych porach dnia pomoże zoptymalizować rezultaty.

Sandra Johansson

Więc nasza skóra ciągle się zmienia?

Sandra Johansson: Skóra nigdy nie jest statyczna. Nieustannie dostosowuje się, odnawia i przywraca równowagę w ramach codziennej regeneracji, jednocześnie doświadczając wszystkich biegunowości życia. Ta zdolność samoregulacji jest oznaką zdrowia i zdrowej skóry. Czy wiesz, że Twoja skóra również ma swój cykl? To naturalny proces odmładzania skóry.

Nowe komórki skóry rodzą się u podstawy górnej warstwy skóry (naskórka), dojrzewają i przemieszczają się na powierzchnię, zastępując stare komórki skóry, które ulegają złuszczeniu. Ten proces jest znany jako „cykl skórny” i może trwać od dwóch do sześciu tygodni, w zależności od fazy życia. Wpływa na to, jak czuje się i wygląda Twoja skóra. Dlatego też potrzeba czasu, aby zobaczyć efekty nowych produktów do pielęgnacji skóry.

Jednak im jesteśmy starsi, tym wolniejszy jest ten proces odnowy. Inne czynniki również mogą go spowolnić, takie jak środowisko, poziom stresu, leki, dieta, a nawet niektóre produkty do pielęgnacji skóry. Im wolniejszy jest ten cykl, tym więcej martwych komórek skóry pozostaje na powierzchni, powodując matową, suchą skórę z liniami i zagnieceniami. Skórą rządzi również naturalny rytm dnia i nocy organizmu – 24-godzinny rytm zwany Rytmem Dobowym.

Co powinniśmy wiedzieć o rytmie dobowym skóry?

Sandra Johansson: Jest to wewnętrzny zegar biologiczny organizmu, który koordynuje nasze funkcje organizmu, regulując cykle snu i czuwania w organizmie. Wpływa również na funkcjonowanie skóry. Inaczej zachowuje się w nocy niż w ciągu dnia.

Łatwiej jest pracować z naszymi naturalnymi cyklami niż działać przeciwko nim. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry o określonych porach dnia pomoże zoptymalizować rezultaty. Nasze nawyki związane ze stylem życia zmieniają nasze rytmy, a także rytm skóry. Potrzebujemy odpowiedniej ilości snu dla najlepszej naprawy DNA w skórze.

Najprostsze rzeczy mogą dać wspaniałe efekty.

Sandra Johansson

Co dzieje się z naszą skórą, jeśli nie śpimy wystarczająco długo?

Sandra Johansson: Zwykle Twoja skóra przechodzi w tryb naprawy w nocy, eliminując komórki, które zostały uszkodzone w ciągu dnia, na przykład przez promieniowanie UV lub zanieczyszczenia. Komórki fibroblastów powinny produkować nowy kolagen i elastynę. Ale bez wystarczającej ilości odpoczynku nie ma też wystarczającej naprawy.

A co widzimy następnego ranka w lustrze? Nie czujemy się najlepiej, a ponieważ skóra nie ma możliwości odzyskania równowagi, zaczyna wyglądać na matową, ma mniej blasku, jest bardziej sucha, a zmarszczki zaczynają wyglądać na głębsze.

Zrozumienie i praca z codziennymi rytmami skóry, poznanie jej cyklu i zmian w czasie (fazy życia) i wpływów życia (fazy natury) pozwala optymalnie dbać o jej potrzeby w miarę ich pojawiania się i zmian. A najprostsze działania mogą przynieść wspaniałe efekty.

Istnieje również „zewnętrzne starzenie się” – co to znaczy?

Sandra Johansson: Do naturalnych zmian związanych z wiekiem dochodzą wpływy zewnętrzne, styl życia i czynniki środowiskowe, które również wpływają na oznaki starzenia. Nasza skóra musi wiele znosić z zewnątrz: słońce, zanieczyszczenia, palenie tytoniu, zła dieta, a zwłaszcza cukier – wszystkie czynniki przyspieszające proces starzenia. Rezultatem są głębsze zmarszczki, szorstka skóra, matowość, utrata elastyczności i niejednolita pigmentacja.

Porównaj swoją skórę, która rzadko widziała słońce, z grzbietem dłoni, klatką piersiową i twarzą. Często jest to istotna różnica. Czynniki te wpływają również na skórę dzieci. Różnica polega na tym, że systemy ochronne ich skóry nie zostały jeszcze przytłoczone wieloletnimi uszkodzeniami UV i rozpadem kolagenu. A jednak procesy się rozpoczęły. Dlatego ważna jest profilaktyka. Stres i brak snu są częścią naszego stylu życia, która dodatkowo wpływa na zmiany w skórze.

Nasza skóra, zwłaszcza na twarzy, opowiada historie o naszym wyjątkowym życiu. Zajmijmy się tą częścią

Sandra Johansson

Co dokładnie dzieje się w naszej skórze, gdy jesteśmy narażeni na te czynniki?

Sandra Johansson: Istnieją trzy główne sposoby uszkodzenia naszych komórek:

1) Stres oksydacyjny. W organizmie występuje brak równowagi między wytwarzaniem zbyt dużej ilości wolnych rodników a ilością, którą organizm może zneutralizować za pomocą własnych wewnętrznych przeciwutleniaczy. Wolne rodniki mogą następnie uszkodzić kolagen, a nawet DNA.

2) Stan zapalny. Jest to jeden z głównych wrogów każdej tkanki, w tym komórek skóry.

3) Cukier w organizmie łączy się z białkami, tworząc AGE (produkty końcowe zaawansowanej glikacji). Te szkodliwe związki prowadzą do stwardnienia kolagenu, osłabienia podłoża skóry i przedwczesnego starzenia się skóry.

Czy można wpływać na starzenie się naszej skóry?

Sandra Johansson: Starzenie się jest częścią życia. Nasza skóra, zwłaszcza na twarzy, opowiada historie o naszym wyjątkowym życiu. Zajmijmy się tą częścią! Ale największy wpływ na skórę ma zewnętrzne starzenie się. W tym tkwią możliwości – naprawdę masz moc, by wpłynąć na ten proces. Można zapobiec dalszym niepotrzebnym uszkodzeniom, a zdolność skóry do samoregulacji i regeneracji można wspierać zamiast ciągłego jej przeciążenia.

Skąd więc bierze się ta moc? Pochodzi z małych, konsekwentnych wyborów, których dokonujemy każdego dnia. Podchodząc do naszej skóry holistycznie, biorąc pod uwagę wszystko, od naszego środowiska po nasze codzienne odżywianie, umiejętności radzenia sobie ze stresem i troskę o jakość snu oraz wybierając produkty, które utrzymują aktywność naszej skóry. Nasza skóra wspiera nas przez całe życie. Z kolei my możemy wspierać ją w niesamowitej pracy, którą wykonuje dla nas.

Jaką rolę odgrywa odżywianie w procesie starzenia – czy może Pani udzielić jakichś wskazówek?

Sandra Johansson: Właściwe odżywianie zapewni siłę, która pomoże zapobiegać uszkodzeniom skóry i wspierać proces jej regeneracji. Jedzenie dla promiennej, zdrowej skóry wpływa również na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie. Pokarmy zawierające przeciwutleniacze są ważnym źródłem ochrony skóry. Naturalne zapasy przeciwutleniaczy naszego organizmu wciąż walczą z wolnymi rodnikami. Jedzenie to świetny sposób na uzupełnienie zapasów przeciwutleniaczy w skórze i odnowienie ochrony skóry.

Istnieje wiele rodzajów przeciwutleniaczy. Na przykład marchew jest potężnym źródłem grupy zwanej karotenoidami. Wątroba może przekształcać karotenoidy w witaminę A, która stymuluje tworzenie kolagenu w skórze właściwej. Kolejną grupą przeciwutleniaczy są odmładzające polifenole. Przyprawy mają wysokie źródło polifenoli, a goździki mają najwyższe stężenie.

Innymi doskonałymi źródłami polifenoli są ciemne jagody, takie jak aronia, oraz skórka wielu owoców i orzechów, takich jak granat i migdały. Należy pamiętać, że żadna pojedyncza żywność ani suplementy nie będą tak skuteczne, jak zbilansowana, zróżnicowana dieta.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pokarmów, które uszkadzają skórę. Nadmiar cukru w ​​organizmie uszkadza kolagen i naczynia krwionośne. Słyszeliście o „cukrowym starzeniu”? To zwiotczenie skóry i przedwczesne zmarszczki spowodowane uszkodzeniem kolagenu z powodu nadmiaru cukru w ​​​​organizmie. Zdrowa dieta zapobiega również tej części przedwczesnego starzenia się.

Czego potrzebuje nasza skóra, gdy jesteśmy młodzi, a czego potrzebuje, gdy się starzejemy? Jak możemy ją wspomóc w procesie starzenia?

Sandra Johansson: Jeśli chodzi o wspieranie , zdrowej skóry, nie ma szybkich rozwiązań. Małe, powtarzane działania dają najlepsze długoterminowe rezultaty. Holistyczne podejście oznacza, że ​​patrzysz na proces całościowo. Różne czynniki związane ze stylem życia wpływają na zdrowie skóry i są ze sobą powiązane.

Ochrona skóry od zewnątrz przed promieniowaniem UV i innymi zagrożeniami, o których wiadomo, że powodują przedwczesne starzenie, to prawdziwy dar dla Twojej skóry. Profilaktyka jest ważna na wszystkich etapach życia – również we wczesnych latach. Uszkodzenia skóry kumulują się przez długi czas. Trudno to sobie wyobrazić i traktować poważnie, jeśli jeszcze nie widać szkód. I dlatego potrzebna jest wiedza o skórze. Pomyśl o naturalnym przeciwutleniaczu organizmu, witaminie E, która już istnieje w skórze. Bardzo szybko wyczerpuje się pod wpływem słońca. Zanim jeszcze zmieniłeś kolor na różowy, nastąpiła 50-procentowa spadek jej zawartości.

Systemy przeciwutleniające w skórze są silne, ale przy wszystkim, z czym muszą się mierzyć na co dzień, potrzebują pomocy. Wybór mądrej ochrony przeciwsłonecznej jako nawyku stylu życia przyniesie długoterminowe korzyści. Unikanie uszkodzeń słonecznych zapobiegnie nadmiernemu rozpadowi kolagenu i elastyny, dzięki czemu Twoja skóra będzie dłużej subtelna i elastyczna.

Bądź świadomy celu swojej rutyny pielęgnacyjnej. Wybierz go, aby wspierać rytm Twojej skóry.

Sandra Johansson

Czy jest coś jeszcze, co możemy zrobić?

Sandra Johansson: Bądź świadomy celu swojej rutyny pielęgnacyjnej. Wybierz odpowiednią pielęgnację, aby wspomóc rytm swojej skóry. Głównym celem nocnej pielęgnacji skóry jest naprawa i odmłodzenie. Pielęgnacja skóry na dzień koncentruje się na jej ochronie.

Dbanie o cykl snu będzie dobre dla Twojej skóry oraz ogólnej witalności i odporności. Możesz dodatkowo wspierać swoją skórę od wewnątrz, dostarczając wysoki poziom składników odżywczych w celu wspierania naprawy skóry, jak wspomniałam powyżej.

W jaki sposób nowa seria Ujędrniająca z granatem i peptydami maca może wspierać naszą skórę?

Sandra Johansso: Jeśli jesteś gotowa, aby spojrzeć na swoją pielęgnację skóry w nowym świetle lub zauważasz, że wkraczasz w nową fazę skóry z nowymi potrzebami, ta nowa generacja innowacyjnej, sprawdzonej klinicznie gamy produktów do pielęgnacji skóry Weleda może pomóc odblokować potencjał twojej skóry.

Ze swoją pasją do holistycznej pielęgnacji skóry, ludzi i planety, Weleda łączy nowoczesną technologię, uwzględniając konieczność zrównoważonego rozwoju dla dobra planety, wraz z ekskluzywnymi, głównie organicznymi składnikami, aby tworzyć produkty o wysokiej wydajności – sprawdzone wsparcie dla skóry z mądrości natury.

Silne składniki stosowane od tysięcy lat, teraz zebrane w nowoczesną formę, mogą zapewnić fundament dla zdrowej skóry w cyklach czasu i życia. Nauka o pielęgnacji skóry i pielęgnacji Weleda nie ogranicza się do fascynujących potencjalnych składników chemicznych, które każda roślina ma w sobie. Sposób, w jaki każda roślina żyje i rozwija się, jest wyjątkowym dodatkowym czynnikiem, który może pobudzić potencjał twojej skóry. To właśnie dzięki temu ekscytującemu połączeniu wiedzy wybieramy nasze produkty.

Czy możesz powiedzieć więcej o zaletach granatu i korzenia maca?

Sandra Johansson: Jasnoczerwony owoc granatu, który współistnieje ze wszystkimi fazami wzrostu w kwiatach, owocach i pąkach w tym samym czasie, pokazuje, jak przeplata dojrzałość i młodość. Nasiona są otoczone jaskrawoczerwonym, soczystym miąższem i dojrzewają w cieple słońca. Korzeń maca, który może rosnąć w ekstremalnych, trudnych warunkach w górach Peru, jest silnym adaptogenem, co oznacza, że ​​pomaga naszemu organizmowi przeciwdziałać szkodom, jakie może wyrządzić stres. Peptydy maca mogą pomóc w poprawie odnowy komórek i elastyczności skóry.

Oba składniki, połączone w nowej gamie Weleda do pielęgnacji skóry zapewniają wspaniałe korzyści: edukcję linii i zmarszczek, wzmacnianie naturalnego blasku skóry, wspomaganie procesu regeneracji skóry, poprawa elastyczności skóry i jej intensywne odżywianie.

Wybór produktów do pielęgnacji skóry odpowiednich dla fazy skóry, w której się znajdujesz, może wspierać naturalne procesy skóry. A prawdziwie holistyczne podejście może naprawdę aktywować twoje dobre samopoczucie od wewnątrz. Miłej podróży!

Jakich pięć najważniejszych wskazówek podałaby Pani dotyczących codziennej pielęgnacji i leczenia skóry?

 1. Styl życia to pielęgnacja skóry. To, jak dbasz o swoje życie, będzie widoczne na Twojej skórze.

 2.  Szukaj produktów do pielęgnacji skóry, których skład jest przejrzysty. Istnieje kilka dobrych aplikacji, w których można zeskanować kod QR produktu, aby uzyskać przydatne informacje, które pomogą w dokonywaniu świadomych wyborów.

 3. Poznaj i pokochaj cykle swojej skóry.

 4. Czuły dotyk ma uzdrawiającą moc, także na własnej skórze. Poznaj masaż jako część rutynowej pielęgnacji skóry.

 5. Zapoznaj się z poranną i wieczorną rutyną pielęgnacyjną Weleda, aby uzyskać jędrniejszą skórę, która promienieje naturalnym blaskiem.

Zmniejsza linie i zmarszczki, podkreśla blask skóry.
40 ml
Redukuje linie i zmarszczki, regeneruje skórę.
40 ml
Redukuje linie i zmarszczki, wzmacnia energetycznie komórki skóry.
30 ml
Redukuje zmarszczki, zmniejsza cienie i opuchlizny pod oczami.
12 ml
Redukuje linie i zmarszczki, daje skórze zastrzyk energii.
30 ml

Bibliografia:

 • Rushton E. Natural wellness every day: The Weleda way. Vermilion London, 1st edition, 2022, pp. 80-95, 96-124, 158-196, 218-219, 263-267
 • Katta R. Glow: The dermatologist’s guide to a whole foods younger skin diet. MD2B, 1st edition, 2018, pp. 2-18, 34-75
 • Jachens L. Hautkrankheiten ganzheitlich heilen. Aetherim Verlag Freies Geistesleben & Urachhaus GmbH, 3rd edition, 2009, pp. 13-23, 44-49
 • Jachens H. Dermatologie. Salumed Verlag, 1st edition, 2012, pp. 9, 23-27
 • Gillbro J. The Scandinavian Skincare Bible. Scribe Publications, 1st edition, 2020, pp. 10-20, 24, 40-43, 83-85, 89, 140-159, 180-183
 • Jeffries M. Skin & circadian Rhythm [Optimize Your Skin Care + Sleep]. 
 • Beri, K., & Milgraum, S. S. Rhyme and reason: the role of circadian rhythms in skin and its implications for physiciansFuture Science OA2(2), 2016.
 • Lyons, A. & Moy, L. & Moy, R & Tung, R. Circadian Rhythm and the Skin: A Review of the Literature. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 12, 2019, pp. 42-45.

Sandra Johansson M.D.

Senior Medical Advisor at the Anthroposophic Medicine Competence Centre (AMCC) at Weleda

Sandra Johansson, M.D., is a board-certified dermatologist. Born and raised in the hot and sunny climate of Australia, she became a specialist in the cool, gentle climate of Sweden. Unexpectedly, she discovered that the sun, its effects and the need to learn sun-smart behaviour were needed on both sides of the planet. The holistic approach to medicine – the ultimate personalised healthcare – has always been one of her main interests. She trained and worked in anthroposophic medicine and recently finished the new research-based Integrative Dermatology programme in the United States. Her focus is on the holistic skin-healing journey. Skin health reflects all parts of us – mind, body, and spirit – in all its wonderful life phases with their accompanying challenges and opportunities. Recruiting the power and wisdom of nature to help and guide in this process has been a topic of interest for thousands of years in all cultures – as seen in the ancient Egyptian cosmetics and beauty tools, hundreds of skin care remedies in Ayurveda in India, Traditional Chinese Medicine with its acupuncture techniques, up to modern skincare science today. Weleda has been pioneering modern, natural products for skin health now for over 100 years. Science, tradition and a new understanding of modern needs are combined into the next level of innovative skin care that doesn’t cost the earth. When the power of nature is combined with the wisdom of humanity – the definition of Anthroposophy – products are made to influence the long-term health of individuals and their evolving skin.