uroda

Czym są naturalne kosmetyki?

Istnieją różne standardy dotyczące kosmetyków naturalnych, ale nie ma żadnej prawnie wiążącej definicji. Jakimi standardami powinni kierować się konsumenci?

Produkty kosmetyczne Weleda są certyfikowanymi kosmetykami naturalnymi zgodnymi ze standardem NATRUE. Teraz Weleda jeszcze bardziej podnosi jakość, stosując surowe kryteria społeczne, ekonomiczne i ekologiczne.

Weleda może pochwalić się pełną transparentnością i wysokimi standardami – w  swoich ogrodach,  w relacjach z dostawcami oraz w zakładach przetwórstwa lub produkcji.

Nie chodzi tylko o to, czy surowiec lub roślina była ekologicznie uprawiana. Chodzi o odpowiedzialność społeczną i odpowiedzialny handel oraz spełnianie surowych kryteriów ekonomiczne i ekologiczne. Chodzi o zrównoważony rozwój. Chodzi o zdrową glebę, w której rośliny mogą się rozwijać. I zapewnienie dobrych warunków ludziom, którzy zbierają rośliny, które stanowią podstawę naturalnych kosmetyków Weleda.

Produkty kosmetyczne Weleda są certyfikowanymi kosmetykami naturalnymi zgodnymi ze standardem NATRUE.

Weleda

Unikalną cechą wspólną dla wszystkich produktów Weleda jest antropozoficzne podejście do człowieka.

Unikalną cechą wspólną dla wszystkich produktów Weleda jest antropozoficzne podejście do człowieka. Rodzaj skóry nie jest jedynym kryterium, którym należy się kierować w celu określenia najbardziej odpowiednich produktów do pielęgnacji. Nasze serie do pielęgnacji skóry zostały skomponowane z wykorzystaniem wszystkich aktywnych składników z myślą o człowieku jako całości.

Ile natury zawiera się w produkcie? Dr Dagmar Bässler jest biologiem odpowiedzialnym za informacje naukowe na temat naturalnych kosmetyków w Weleda. "Nie ma definicji kosmetyków naturalnych uznawanej przez prawo."- mówi. W jakim stopniu "naturalność" może być wyrażona liczbowo? Biolog uważa, że nadszedł czas, aby wyjaśnić tę kwestię. W przypadku olejków do ciała Weleda, takich jak olejek regenerujący z granatów, który składa się z olejów z nasion jojoby, sezamu, kiełków pszenicy i granatu, na to pytanie można odpowiedzieć szybko i łatwo. Jego jedynymi składnikami są czyste oleje roślinne, ekstrakty roślinne i olejki eteryczne dla zapachu. Oleje roślinne stosowane przez Weleda są ekstrahowane bezpośrednio z nasion roślin lub miazgi i są w 100% naturalne.

Naszym celem jest oferowanie produktów zawierających jak największą część natury, jak to możliwe.

"Jeśli nie chcemy ograniczać naturalnych kosmetyków do olejków do ciała, ale także opracowywać kremy, żele pod prysznic, płyny i inne produkty, musimy zaakceptować pewne kompromisy w odniesieniu do tego, co uważamy za czysto naturalne", wyjaśnia Bässler. "Naszym celem jest oferowanie produktów tak naturalnych, jak to możliwe. Ale w przypadku tworzenia emulsji i innych środków do służących do oczyszczania skóry, musimy wykorzystać surowe które nie rosną na drzewach lub polach, ale pochodzą z naturalnych surowców. Dobrym przykładem może też być zwykłe mydło będące solą kwasu tłuszczowego "- mówi Bässler. "Kwas tłuszczowy otrzymuje się z naturalnych olejów za pomocą "warzenia mydła" - procesu, w którym olej jest ogrzewany roztworem wodorotlenku sodu. "Mydło jest zatem substancją naturalnego pochodzenia, ale nie jest już w stu procentach naturalne", mówi Bässler, stwierdzając: "Trudno oczyścić się samym naturalnym olejem roślinnym".

Wiele produktów na rynku reklamujących "naturę" i "naturalne" nie ma szans na uzyskanie certyfikatu NATRUE

Weleda wykorzystuje głównie ekstrakty roślinne lub oleje roślinne jako składniki aktywne. Czy ekstrakty roślinne są zawsze naturalne? Bässler wyjaśnia, że ​​zależy to od środka ekstrakcyjnego. "Weleda używa głównie wody, olejów roślinnych i etanolu." Ekstrakcje to przemiana, która nie występuje w przyrodzie, zatem jak daleko powinniśmy się posuwać w modyfikowaniu substancji? "To kwestia naszych pomysłów i oczekiwań. ", mówi Bässler. Naturalny kosmetyk  certyfikowany przez NATRUE musi spełaniać surowe kryteria definiujące kosmetyki naturalne.. Weleda założyła wraz z innymi firmami organizację NATRUE, która pomaga definiować naturalne kosmetyki na całym świecie. "Wiele produktów na rynku reklamujących "naturę" i "naturalne "nie ma szans na uzyskanie certyfikatu NATRUE, ponieważ zawierają one pochodne z oleju mineralnego, silikonów, organizmów genetycznie zmodyfikowanych, promieniowania jonizującego lub syntetycznych tłuszczów i substancji zapachowych, których standard NATRUE zabrania", mówi biolog.

W żadnym wypadku ci z nas, którzy posiadają certyfikat NATRUE, nie chcą sprawiać wrażenia, że duża część "naturalności "produktu wynika z jego wysokiej zawartości wody

Dodatkowo pojawia się kwestia kosmetyków organicznych lub nieorganicznych. "Naturalny" jest często utożsamiany z "organicznym" - konsumenci często mylą te dwa pojęcia, które w rzeczywistości są zupełnie inne. W Weleda 82% surowców, które mogą być certyfikowane jako organiczne pochodzi z kontrolowanej uprawy organicznej lub uprawy biodynamicznej. Nie oznacza to jednak, że 82% wszystkich produktów jest organicznych. Bässler wyjaśnia, że ​​aby to zrozumieć, należy pójść nieco dalej. Większość produktów kosmetycznych składa się z dużej zawartości wody. Czy woda jest sklasyfikowana jako naturalna lub certyfikowana jako ekologiczna? Niektóre marki kosmetyków naturalnych określają ją w ten sposób. NATRUE definiuje to inaczej. "Woda jest wodą, nie jest sklasyfikowana jako substancja naturalna ani jako zmodyfikowana substancja naturalna. Nie jest także certyfikowana pod względem ekologicznym", mówi Bässler. "W żadnym wypadku ci z nas, którzy posiadają certyfikat NATRUE, nie chcą sprawiać wrażenia, że ​​duża część "naturalności " produktu wynika z jego wysokiej zawartości wody" - mówi.

Weleda dąży do połączenia tych dwóch aspektów w swoich naturalnych kosmetykach: szybkie efekty - kremy i balsamy powinny się łatwo rozprowadzać i szybko wchłaniać przez skórę - z trwałymi efektami.

Jej osobisty wniosek jest taki, że należy zachować ostrożność przy pozornie bezwzględnych twierdzeniach, takich jak "w 100% naturalne" i uproszczone klasyfikacje. Bässler wyraża wielki szacunek dla całej wiedzy zebranej podczas produkcji naturalnych kosmetyków Weleda przez prawie 100 lat działania firmy. Czas jest ważny, gdy eksperci Weleda mają do czynienia z właściwościami i mocami roślin. Ich wieloletnie doświadczenie, idzie w parze z nowymi wynikami z laboratoriów badawczych. Jeśli chodzi o kosmetyki naturalne, Weleda przywiązuje szczególną wagę zarówno do tego, co można zmierzyć, jak i tego, czego można doświadczyć.

Dla Bässler kategoria naturalnych kosmetyków musi dziś łączyć wysoką skuteczność z możliwie największą naturalnością. Często słyszy, że klienci chcą w stu procentach naturalnych, szybkich i wyraźnych efektów. Weleda dąży do połączenia tych dwóch aspektów w swoich naturalnych kosmetykach: szybkie efekty - kremy i balsamy powinny się łatwo rozprowadzać i szybko wchłaniać przez skórę - z trwałymi efektami pielęgnacyjnymi. W końcu ludzie powinni czuć się komfortowo w swojej skórze, niezależnie od wieku. "Warto zaufać naturze", mówi Dagmar Bässler. Jako firma chcemy, aby nasze kosmetyki działaby "w harmonii z człowiekiem i z naturą". "Nie ma lepszego sposobu na podsumowanie tego, co jest dla nas ważne".

Ile natury zawiera się w produkcie? W przypadku olejków do ciała Weleda odpowiedź jest prosta. Są w 100% naturalne.

Dr. Dagmar Bässler

NATRUE

NATRUE to międzynarodowa organizacja non-profit, która koncentruje się na kosmetykach naturalnych i organicznych. Aby uzyskać certyfikat NATRUE, produkt może zawierać tylko trzy kategorie surowców: substancje naturalne, pochodne surowców naturalnych (modyfikowane substancje naturalne) i surowce identyczne z naturalnymi. Istnieją trzy poziomy certyfikacji: Kosmetyki naturalne, Kosmetyki naturalne z częścią organiczną i Kosmetyki organiczne. Wszystkie produkty posiadające certyfikat NATRUE celowo unikają stosowania syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafin, mikrodrobin plastiku, oleju mineralnego i syntetycznych tłuszczów. Aby to zapewnić jakoś certyfikowanych produktów, kontrole są przeprowadzane przez niezależne zewnętrzne jednostki certyfikujące.

Kategoria naturalnych kosmetyków musi dziś łączyć wysoką skuteczność z możliwie największą naturalnością.

Dr. Dagmar Bässler

The Union for Ethical BioTrade (UEBT)

Unia na rzecz Etycznego Biohandlu (UEBT) jest organizacją non-profit. Oferuje uznawany na całym świecie standard etycznego pozyskiwania zasobów naturalnych. Norma obejmuje aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Pieczęć UEBT gwarantuje, że różnorodność biologiczna jest zachowana i stosowana w sposób zrównoważony w uprawie roślin, zbiórcach i dalszym przetwarzaniu, a wszyscy zaangażowani w łańcuch

Dagmar Bässler

Dr. Dagmar Bässler

Biologist

Dr. Dagmar Bässler holds a doctorate in biology and has been responsible for scientific support of Weleda cosmetic products for many years as its Scientific and Regulatory Affairs Manager for Natural Cosmetics.