zdrowie

Unikalna moc uzdrawiania

Nagietek, jako wyjątkowy członek naszej rodziny roślin leczniczych, jest uprawiany w Weleda od prawie 90 lat. Michael Straub, szef plantacji roślin leczniczych Weleda, opowiada o tej unikalnej roślinie i jej uzdrawiającej mocy.

Czy kwiaty nagietka Weleda naprawdę są zbierane ręcznie?

Michael Straub: Tak! Nie ma piękniejszego sposobu na rozpoczęcie wczesnego letniego poranka niż zbieranie tych pomarańczowych kwiatów! Zbiór rozpoczynamy około godziny 7 rano, po wyparowaniu porannej rosy. Jedynie poprzez ręczne zbieranie możemy naprawdę dobrze ocenić pojedyncze kwiaty, a co za tym idzie, dotrzymać obietnicy najwyższej jakości. Zbiór rozpoczyna się na początku lipca i, w zależności od pogody, trwa cztery lub pięć tygodni, z dwoma lub trzema rundami: nagietek kwitnie dość obficie.

 

Jakie aspekty nagietka szczególnie pan docenia?

MS: Po tylu latach pracy przy uprawie roślin leczniczych wciąż jestem zadziwiony, gdy wkraczam na pole nagietka. Ten złożony kwiat ma wysoce zróżnicowane płatki, które zawdzięcza wielkiej mocy formującej rośliny. Możemy zaobserwować tą polaryzację jeśli porównamy kwiaty z liśćmi, których owalny kształt nie jest szczególnie charakterystyczny i ma wręcz zarodkowy kształt. Formujące moce rośliny znajdują również wyraz w przetworach tej rośliny - nalewkach i ekstraktach roślinnych. W czerwcu i lipcu, kiedy słońce osiąga najwyższy w roku punkt na niebie, nagietek odkrywa pełną moc swojej energii. Nie można nie zwrócić uwagi na jego połączenia ze słońcem: wyraźna moc uzdrawiania rośliny jest ściśle związana z warunkami nasłonecznienia. Zgodnie z trzema podziałami w antropozofii, istnieje szczególny związek między trzema elementami roślin - korzeniami, liśćmi i kwiatami - a organizmem ludzkim. Na przykład wyraźna struktura nagietka jest ściśle związana z procesami metabolicznymi człowieka. Kiedy lek zawierający ekstrakt z nagietka stosowany jest w leczeniu urazów, stymuluje on procesy regeneracyjne, dochodząc do głębokich warstw skóry.

 

Dlaczego to głównie nagietek jest stosowany w produktach do pielęgnacji skóry?

MS: Nagietek, ze wszystkich złożonych kwiatów, należy do najczęściej używanych roślin leczniczych. Jego zdolność do przekształcania światła i ciepła w materię rośliny jest wyraźnie widoczna w naszych  olejkach do pielęgnacji. Nagietkowy olejek otula skórę warstwą ochronną, wzmacniając, wspierając  jej strukturę i sprężystość. Przewyższa on inne rośliny dzięki swoim zdolnościom regeneracyjnym i ochronnym. Te dwie cechy sprawiają, że ma on idealne właściwości dla wielu naszych produktów.

Nagietek uprawiany jest w Weleda od prawie stu lat

Michael Straub

Kierownik działu uprawy roślin i badań w Weleda w Schwäbisch Gmünd

Michael Straub, inżynier rolnictwa, jest kierownikiem ds. Uprawy roślin i badań w Weleda w Schwäbisch Gmünd, gdzie pełni również funkcję oficera ochrony przyrody.