Jak działa medycyna antropozoficzna

Leki Weleda zostały opracowane tak, aby pomóc organizmowi samemu sobie pomóc. Zawarte w nich aktywne składniki pochodzą z roślin, minerałów i metali, z których część przetwarzamy według bardzo specjalnych metod.

Czym dokładnie jest medycyna antropozoficzna?

Medycyna antropozoficzna jest medycyną integracyjną, która koncentruje się na holistycznych potrzebach pacjenta. Dotyczy to dwóch szkół medycyny: z jednej strony naukowej medycyny konwencjonalnej z jej metodami i wynikami, a z drugiej duchowej wiedzy naukowej antropozofii. Te dwa podejścia idą w parze. W końcu człowiek składa się nie tylko z ciała, ale także z duszy i indywidualnej osobowości. Leczenie, jak widzimy, to nie tylko walka z objawami, ale także wspieranie indywidualnej, holistycznej drogi do zdrowia. Nasze leki mają na celu wzmocnienie zdolności organizmu do samoleczenia.

Zrównoważona i ekologiczna

Medycyna antropozoficzna stara się pomóc ludziom i planecie. Traktujemy naturę z szacunkiem, kierując się zasadami ekologicznymi w sercu naszych procesów farmaceutycznych. Nasza odpowiedzialność zaczyna się od surowców i dotyczy także pacjentów. Ponosimy tę odpowiedzialność jeszcze dalej, zwracając uwagę na biodegradowalność naszych produktów i prawidłowe usuwanie pozostałości materiałów. Nasze leki są wytwarzane z aktywnych składników pochodzących z natury w sposób przyjazny dla środowiska, oszczędzający zasoby i oparty na pełnej szacunku współpracy z naszymi partnerami.

Jesteś częścią natury

Natura ma potężne moce lecznicze. Tę siłę można znaleźć nie tylko w roślinach leczniczych, ale także w sobie. Tu wkraczają leki firmy Weleda. Ich zadaniem jest nie tylko niwelowanie objawów za pomocą aktywnych, naturalnych składników, ale także przypominanie organizmowi o jego naturalnych zdolnościach samoleczenia i aktywowanie ich. Jakość i skuteczność leków firmy Weleda wynika nie tylko z naszych naturalnych surowców i specjalnych receptur, ale także z naszych metod produkcji, z których niektóre są unikalnymi procesami stosowanymi wyłącznie przez firmę Weleda.

Rośliny lecznicze – świeżo zebrane i przetworzone

Wiele roślin leczniczych uprawiamy sami, zgodnie z zasadami rolnictwa biodynamicznego. Nasza produkcja nalewek znajduje się zaledwie kilka kroków od naszego ogrodu ziół leczniczych. Bezpośrednio po zbiorach świeże rośliny trafiają do zakładu w celu przetworzenia.

Od nasiona do rośliny, przez zbiór i przetwarzanie, aż po proces farmaceutyczny: każdy z wielu indywidualnych etapów służy przekształceniu mocy tej rośliny w lekarstwo.

Unikalne metody produkcji

Aby wykorzystać siły natury, opracowaliśmy unikalne metody produkcji.

Metalowe lustro

Produkcja luster metalowych to unikalny proces, który jest zarówno czasochłonny, jak i pracochłonny. Na przykład, aby wyprodukować złote lustro, niewielka ilość tego szlachetnego metalu jest upłynniana i odparowywana poprzez stałe zwiększanie ciepła w próżni. Powstałe metalowe lustro osadza się na ściankach szklanej kolby. Następnie jest zdrapywane i przetwarzane w dalszych etapach na różne leki.

Proces potencjonowania

Opracowaliśmy własny proces potencjonowania, który opiera się na klasycznej metodzie według Hahnemanna. Odbywa się w specjalnych pomieszczeniach, które pozwalają na cichą, niezakłóconą pracę farmaceutyczną. Rozcieńczenia są rytmicznie potrząsane ręcznie przez naszych specjalnie przeszkolonych ekspertów w celu wytworzenia różnych potencji. Każda z nich powstaje poprzez działanie człowieka. Praca wzmacniająca wymaga umiejętności, koncentracji, wewnętrznego spokoju i doświadczenia. W przeciwieństwie do wielu klasycznych leków homeopatycznych, leki Weleda są na ogół wzmacniane tylko w kilku etapach i dlatego zawierają wykrywalne analitycznie stężenia składników aktywnych.

Wegetabilizacja metali

Innym szczególnym procesem farmaceutycznym stosowanym przez Weledę jest wegetabilizacja metali. W tym procesie z naturalnie występującego metalu, takiego jak stałe srebro, wytwarzany jest silnie rozcieńczony, rozpuszczalny preparat. Służy jako rodzaj nawozu do gleby, w której można uprawiać roślinę leczniczą. Umożliwia roślinie wchłanianie metalu przez korzenie, wzmacniając w ten sposób i dynamizując metal. W okresie kwitnienia roślina jest zbierana i kompostowana. Wiosną następnego roku kompost ten służy do nawożenia nowej grządki dla tego samego gatunku roślin. Ten proces potencjonowania jest powtarzany jeszcze raz, a następnie roślina trzeciej generacji jest przetwarzana na produkt leczniczy. Zawiera nie tylko dobroczynne działanie rośliny, ale także np. właściwości zdynamizowanego srebra, które aktywowało się w ciągu trzech lat w procesie życia rośliny

Procedura Rh

Skrót Rh, który pojawia się w nazwach niektórych leków marki Weleda, oznacza „rytm”. Ten farmaceutyczny proces Rh – praktykowany tylko przez firmę Weleda – służy do wytwarzania specjalnych wodnych (a więc bezalkoholowych) preparatów ze świeżych roślin. Rano wyciskany z roślin sok jest wielokrotnie podgrzewany do 37 °C i rytmicznie mieszany. Następnie wieczorem jest schładzany do 4 °C i ponownie rytmicznie mieszany. W określonym rytmie zmienia się również ilość światła, na które wystawiony jest preparat. Powstałe sfermentowane preparaty nie wymagają dodatkowych konserwantów. Proces Rh stosowany przez firmę Weleda jest obecnie włączany do Farmakopei Europejskiej (Ph. Eur.).