Dlaczego używamy oleju palmowego?

Zależy nam na zrównoważonej uprawie oleju palmowego

Olej palmowy to ważny surowiec, także w kosmetykach naturalnych. Od 2011 roku pozyskujemy olej palmowy z certyfikowanych upraw ekologicznych i pracujemy nad ochroną lasów deszczowych.

Nie sposób wyobrazić sobie naturalnych kosmetyków bez oleju palmowego. Na przykład mydła Weleda zawierają surowy olej palmowy, a wiele naszych naturalnych produktów do pielęgnacji skóry zawiera pochodne palmy. Olej palmowy ma bardzo pozytywne właściwości. Nie wymaga utwardzania chemicznie, pozostaje stabilny po podgrzaniu i ma długi okres trwałości. Jest to bardzo wydajna uprawa, wymagająca znacznie mniej ziemi niż soja czy słonecznik, aby wyprodukować taką samą ilość oleju.

Zrównoważona uprawa, a nie niszczenie lasów deszczowych

Niestety duże obszary lasów deszczowych są często wycinane pod plantacje palm olejowych. Bioróżnorodność lasów deszczowych jest wyjątkowa, a ich gleby są ogromnymi rezerwuarami węgla. Wylesianie lasów deszczowych nie tylko niszczy bioróżnorodność jako podstawę życia, ale także przyspiesza zmiany klimatyczne. Chcemy to zmienić. Od 2011 roku pozyskujemy czysty organiczny olej palmowy ze sprawiedliwego handlu z Brazylii, co potwierdza, że ​​żaden las deszczowy nie jest niszczony w celu jego uprawy.

Nie wycinamy lasów deszczowych pod plantacje palm

Znacznie mniej oleju palmowego używa się do kosmetyków niż do żywności. Niemniej jednak dokładamy wszelkich starań, aby nie wycinano już lasów deszczowych pod plantacje palm olejowych. Tylko w ten sposób można zachować bioróżnorodność, chronić klimat i jednocześnie produkować zrównoważony olej palmowy. Ochrona gatunkowa to ochrona klimatu. Od dawna opowiadamy się za plantacjami palm, które sadzimy na ugorach, gdzie nie trzeba wycinać lasów deszczowych.

Zależy nam na znalezieniu rozwiązań

Staramy się zrekompensować wykorzystanie surowców na bazie palmy w krajach, w których uprawiana jest palma olejowa. Wiele plantacji palm olejowych niszczy las deszczowy, a wraz z nim siedlisko wielu zwierząt, takich jak orangutany na Borneo. Fundacja na rzecz Ocalenia Orangutanów S(BOSF) współpracuje z mieszkańcami Indonezji w celu ochrony ostatnich orangutanów i ich siedlisk.

BOSF prowadzi największy na świecie projekt ochrony naczelnych, z dwoma ośrodkami na wyspie, w których ratuje młode sieroty orangutanów i wypuszcza je na chronione obszary lasów deszczowych. Aby pomóc naczelnym cierpiącym na skutek produkcji oleju palmowego i chronić lokalną bioróżnorodność, nawiązaliśmy współpracę z niemiecką organizacją partnerską BOS Germany. Dzięki temu partnerstwu wspieramy zrównoważony rozwój społeczności na Borneo i ponowne zalesianie lasu deszczowego, aby orangutany mogły znów mieć dom.

Często myślę o tym, jak doskonała jest natura – i że moja praca pomaga zachować ten stan doskonałości.

Annette Piperidis, kierownik ds. zrównoważonego zaopatrzenia w firmie Weleda