Natura

Profil botaniczny: Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny to jeden z najpiękniejszych kwiatów łąkowych. Rośnie najlepiej na słońcu lub w półcieniu, na suchych łąkach, polach i wzdłuż pobocza. Jego kwiaty są trójkolorowe i mają promienisty wzór.

Występowanie

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) jest jednym z najpiękniejszych kwiatów. Członka rodziny Violaceae (fiołki) można znaleźć w całej Europie, często w nasłonecznionych miejscach lub w półcieniu, na suchych łąkach, polach i wzdłuż pobocza. Jest to stosunkowo niewielka roślina, o średniej wysokości od 15 do 30 centymetrów.

 

Liście

Dolne liście są bezwłose i okrągłe lub w kształcie serca. Dalej w górę łodygi, liście są bardziej podłużne. Pędy rosną prosto i są przeważnie rozgałęzione.

 

Kwiaty

Kwiaty rosną bocznie, a każda "główka" kwiatu ma pięć płatków. To, co wyróżnia tę roślinę, to jej trzy różne kolory (stąd nazwa "tricolor") w różnych odmianach. Dolny płatek często jest żółty, dwa środkowe często białe, a dwa górne często ciemnofioletowe. Ciemne linie promieniują ze środka kwiatu w ekspresyjny sposób.

Nasiona

Kiedy nasiona są dojrzałe, strąk otwiera się, tworząc swojego rodzaju misę.

 

Zastosowanie

Kwitnące ziele fiołka trójbarwnego stosuje się zewnętrznie w leczeniu łagodnych łojotokowych chorób skóry, takich jak łupież, swędzenie, ciemieniucha i trądzik. Roślina leczy zaburzenia skóry, wynikające z problemów wewnątrz organizmu. W tradycyjnej medycynie uważa się, że roślina jest w stanie oczyścić krew lub pobudzić metabolizm.