Natura

Profil botaniczny: Rozmaryn

Rozmaryn jest znany z właściwości rozgrzewających. Roślina często rozwija się w ekstremalnych warunkach klimatycznych, gdzie jest wystawiona na działanie światła i ciepła. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego "ros marinus" i oznacza "rosę morską".

Występowanie

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) pochodzi z regionu śródziemnomorskiego i należy do rodziny Lamiaceae (jasnotowate). Jest znany z właściwości rozgrzewających i pobudzających. Krzewiasty, rozgałęziony zimozielony krzew osiąga wysokość do dwóch metrów. Rozmaryn często rozwija się w ekstremalnych warunkach klimatycznych, gdzie jest wystawiony na działanie światła i ciepła. Można go znaleźć w suchych, nasłonecznionych zaroślach i na skalistych klifach, często nad morzem. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego " ros marinus" i oznacza "rosę morską".

 

Liście i łodygi
Zakrzywione, zdrewniałe łodygi są gęsto pokryte wąskimi liśćmi w kształcie igiełek.  Liście są lśniąco zielone na wierzchu i pokryte drobnymi włoskami pod spodem.

Kwiaty

Kwiaty rozmarynu mogą być jasnoniebieskie, jasno fioletowe, białe lub różowawe. Pojawiają się w grupach po dwa lub więcej na górnym końcu rośliny. Ich kształt, przypominający górną i dolną wargę ust, jest typowy dla innych roślin z rodziny jasnotowatych, zwanych także Labiatae, co oznacza "posiadających wargi". Kwiaty mają długie wystające pręciki.

 

Zastosowanie

Rozmaryn często uprawiany jest jako zioło do celów kulinarnych. Znany jest również z pachnącego olejku eterycznego, który uważa się za energetyzujący, pobudzający zmysły i krążenie krwi z ogólnym efektem tonizującym. Olej rozmarynowy jest również stosowany jako składnik olejków do ciała, maści i kremów do skóry.