natura

Siła brzozowych liści

Wiosną brzoza wyciąga duże ilości wody poprzez swoje korzenie do liści. To dlatego młode liście brzozy zawierają szczególnie duże ilości cennych składników odżywczych.

Brzoza (rodzaj: Betula) jest drzewem pochodzącym z półkuli północnej. Żadne inne drzewo liściaste nie jest tak wytrzymałe i odporne na zimę. Jest to jedno z pierwszych drzew, które wypuszcza nowe liście na wiosnę. W tym czasie osiąga najwyższą wydajność: brzoza transportuje około 70 litrów cieczy każdego dnia. Funkcjonowanie brzozy jest silnie związane z wodą - żywiołem, który ma również ogromne znaczenie dla ludzkiego ciała.

Młodzieńczy wigor i nowe początki

The birch tree’s amazing flexibility contributes to its strength. Its branches and leaves start to dance at the slightest breeze. With its pliant branches, broad, flat leaves and white bark, the birch embodies spring and new beginnings. Its fine, bright green foliage radiate light, youthfulness and freshness.

Niesamowita elastyczność brzozy to oznaka jej siły. Charakteryzują ją sprężyste gałęzie, które zaczynają tańczym przy najlżejszym powiewie wiatru, szerokie, płaskie liście i biała kora. Uosabia wiosnę i nowe początki, wystarczy tylko spojrzeć na jej zielone młode listki, emanujące światłem, witalnością i świeżością.

Brzoza symbolizuje młodość i nowe początki

Wiosenna aktywność

Po długich, zimowych miesiącach wielu z nas chce rozpocząć nowy rok, wzmacniając nasze ciało i poprawiając kondycję skóry.

Dla starożytnych Celtów brzoza była świętym drzewem, a jej sok miał właściwości poprawiające urodę. Jej biała, srebrzysta kora symoblizowała światło i czystość.  Zarówno sauna fińska, jak i rosyjska łaźnia parowa (bania) obejmują praktykę delikatnego uderzania w skórę wiązką liściastych gałązek brzozy. Sprzyja to krążeniu krwi, wspomaga oczyszczanie i rewitalizację ciała, które ma miejsce podczas gorącej kąpieli.

Cenne ekstrakty

Liście brzozy zawierają flawonoidy, saponiny i garbniki. Ich stężenie zwiększa się wiosnę.

Wykorzystanie kory brzozy w naturalnych środkach leczniczych sięga czasów średniowiecza. Kora brzozy zawiera duże ilości betuliny, substancji nadającej pniu typowy biały kolor. Ostatnie badania naukowe badające wpływ ekstraktów z kory brzozy wykazały, że betulina pomaga przyspieszyć gojenie się ran.

Liście brzozy zawierają flawonoidy, saponiny i garbniki.

Porada:

Herbatka z liści brzozy jest łatwa do przygotowania w domu. Wiosną zbierz młode pąki liści, a następnie wysuszysz je na zewnątrz w słońcu lub w piekarniku w niskiej temperaturze. Aby przygotować herbatkę, zalej wrzącą wodą 2 łyżeczki suszonych liści na filiżankę wody i zaparzaj przez przez 10 minut.