Zmysły

Dlaczego naturalne zapachy są jak balsam dla duszy

Używamy zmysłów, aby postrzegać świat, a naturalne zapachy, które wdychamy, działają na nas z wyjątkową siłą. Dr Leo Zängerle, szef Centrum Kompetencji Zapachowych Weleda, wyjaśnia dlaczego tak jest.

Na czym polega różnica pomiędzy zapachami naturalnymi i syntetycznymi?

Dr. Leo Zaengerle: Ludzie mają wewnętrzne inklinacje do naturalnych substancji zapachowych, ponieważ mają te same korzenie w naturze. W trakcie naszego życia mamy różne doświadczenia z zapachami i kojarzymy je, często nieświadomie, ze wspomnieniami i emocjami. Substancje syntetyczne mogą również powodować takie asocjacje. Jednak naturalne zapachy są bardziej różnorodne i złożone, a dzięki naszemu osobistemu upodobaniu do nich, poruszają nas na poziomie emocjonalnym i mają holistyczny urok. Weźmy na przykład nęcący zapach ukochanej osoby lub podnoszący na duchu zapach lasu. Naturalne zapachy rezonują w nas inaczej niż syntetyczne.

Poczuj unikalny zapach lasu

Jakie są cechy typowej kompozycji zapachowej Weleda?

Dr. Leo Zaengerle: Jedną z kluczowych cech kompozycji zapachowych Weleda jest to, że używamy wyłącznie naturalnych surowców wysokiej jakości. Związek z naturą i stosowanie autentycznych zapachów roślinnych są niezbędne dla naszej pracy. Swtorzenie holistycznego zapachu jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z czystymi olejkami eterycznymi.

Kawa, przyprawy, czekolada i nasz codzienny krem do twarzy - dlaczego niektóre produkty są dla nas tak atrakcyjne pod względem aromatu?

Dr. Leo Zaengerle: Wrażenia zapachowe są ściśle powiązane z pamięcią i emocjami, więc warto wiedzieć, że perfumy nie mogą być neutralne. W zależności od naszych doświadczeń z danym zapachem kojarzymy go z czymś pozytywnym lub negatywnym. Nasze preferencje dotyczące zapachu mogą się również zmieniać, na przykład wraz z wiekiem lub podczas ciąży.

Wrażenia zapachów są ściśle powiązane z pamięcią i emocjami

W jaki sposób Weleda zapewnia stałą wysoką jakość swoich surowców?

Dr. Leo Zaengerle: Dokładamy wszelkich starań, aby pozyskiwać czyste, wysokiej jakości surowce do naszych kompozycji zapachowych. Na przykład pracujemy bezpośrednio z ludźmi, którzy kultywują i destylują aromatyczne rośliny. Pomagamy im w kwestiach związanych ze zrównoważonym rolnictwem i produkcją wysokiej jakości substancji zapachowych. Każdy pojedynczy dostawca jest oceniany i sprawdzany przed dokonaniem pierwszego zakupu. Kluczowe czynniki wpływające na jakość to właściwe dojrzewanie olejków eterycznych, transport i przechowywanie surowców. Następnie dokładnie sprawdzamy każdą wysyłkę przychodzących towarów, testując ich jakość w naszych najnowocześniejszych laboratoriach. Ale najważniejszymi narzędziami do produkcji naturalnych kosmetyków Weleda są nosy naszych perfumiarzy. Eksperci dokonują przeglądu wszystkich dostarczonych surowców, aby ustalić, które z nich powinny być bliżej zbadane. Nawet najbardziej zaawansowane urządzenie analityczne nie zastąpi ludzkiego nosa.

Dr. Leo Zaengerle

Kierownik Centrum Kompetencji Zapachowych

Jako chemik jest zafascynowany tym, jak powstają zapachy w roślinach, ich składem i ich znaczeniem dla ludzi i natury.