zmysły

Jak świat celebruje słońce

Kiedy słońce dociera do Zwrotnika Raka, półkula północna cieszy się najdłuższym dniem w roku. Przez tysiące lat ludzie na ziemiach północnych mieli dobry powód do świętowania.

W miarę jak zmienia się rytm pór roku, dni wyznaczające zimowe i letnie przesilenia od dawna odgrywają szczególną rolę i są obchodzone w wyjątkowy sposób. Chrześcijaństwo podtrzymywało starożytne zwyczaje i wyznaczało w tych dniach ważne święta. Od tego czasu ludzie obchodzili Wigilię Świętojańską w dniu 24 czerwca. Data ta jest obchodzona w szczególny sposób w różnych krajach.

Uzdrawiajaca moc życzeń

Nocne ogniska organizuje się w wielu częściach Niemiec i Austrii, często w miejscach takich jak górskie szczyty, które są widoczne z daleka. W przeszłości dziewczyny nosiły na głowie wieńce zrobione z dziurawca. To okres kwitnienia rośliny, a jej moc jest wtedy najsilniejsza. Innym zwyczajem było umieszczenie gałązki tej rośliny leczniczej pod poduszką, aby spełnić życzenia.

Sztuczne ognie na plaży

Noche de San Juan w Hiszpanii to wspaniałe doświadczenie, zwłaszcza jeśli jesteśmy w okolicach wybrzeża. Na plażach rozpalane są ogniska. Niektórzy  przeskakują nad nimi a inni rzucają w nie karteczki z życzeniami. O północy fajerwerki rozświetlają niebo, a wiele osób wybiera się na nocną kąpiel w morzu, która ma przynieść szczęście na nadchodzący rok.

Najkrótszy dzień

Kiedy na półkuli północnej jest lato, na półkuli południowej jest zima. W stolicy Inków, Cusco w Peru, Inti Raymi - „święto słońca” - odbywa się w przesilenie zimowe. Od połowy ubiegłego wieku tysiące widzów gromadzi się tu co roku, 24 czerwca, aby oglądać przedstawienia teatralne na murach świątyni Inków w Sacsayhuaman.

Morze świateł

W północnej Europie, gdzie „białe noce” zapraszają ludzi do świętowania przez całą noc, jednym z najpopularniejszych festiwali jest Dzień Świętego Jana. Na Sankt Hans ogniska migoczą wzdłuż wybrzeża Danii. Duńczycy świętują również słońce o północy z procesjami pochodni i lampionów. Prawie każdy festiwal odbywający się tego dnia odbywa się nad wodą - na plażach Morza Północnego i Morza Bałtyckiego, wzdłuż fiordów i zatok.

Noc bez nocy

Ogniska płoną jasno nad morzem i jeziorami, ponieważ najkrótsza noc w Finlandii jest obchodzona na wielkich festiwalach i małych prywatnych imprezach. Sauny parują, a dwie małe brzozy często stoją obok drzwi wejściowych jako powitanie dla gości. Dla wielu Finów Juhannus wyznacza początek wakacji.

Kwiat paproci

Iwan Kupała jest świętem ognia i wody, obchodzonym w Rosji i na Ukrainie na początku lipca. Święto łączy chrześcijański dzień św. Jana - znanego jako Iwan w języku rosyjskim - z Kupalą, starym słowiańskim bogiem owoców ziemi. Aby to uczcić, ludzie pływają w nocy na łodziach lub ustawiają świece na wodzie. Mówi się, że tej nocy rośliny zakwitną magicznymi mocami; między innymi paproć. Ktokolwiek znajdzie kwitnącą paproć w lesie, ma być błogosławiony szczęściem na zawsze.

Kwiaty i liście dębu

Na Łotwie Jāņi jest najważniejszym festiwalem roku i obchodzonym przez kilka dni. Prawie każdy nosi wieniec: kobiety i dziewczęta noszą je z kwiatów, podczas gdy mężczyźni noszą wieńce z liści dębu. Jest dużo śpiewu, a krótki wieczór spędza się przy ogniu. Mówi się, że ci, którzy śpią tej nocy, będą zmęczeni przez cały nadchodzący rok.

Taniec wokół drzewa

Szwecja oparła się chrześcijańskiej reinterpretacji swojego święta przesilenia letniego, a Jan nie stał się jego patronem. Midsommar to drugi największy festiwal roku. Ludzie tańczą wokół letniego bieguna, po prostu świętując sezon letni.

Wschód słońca w Stonehenge

Od niepamiętnych czasów ludzie czcili uzdrawiającą moc słońca i jego życiodajną energię. Prehistoryczne budowle i kamienne kręgi zostały zbudowane zgodnie z pozycją słońca w dniu przesilenia. Jednym z takich przykładów jest Stonehenge w Anglii, gdzie słońce świeci przez korytarz do jego wnętrza. Dziś tysiące ludzi zbiera się, by świętować najkrótszą noc w Stonehenge i oglądać wschód słońca, otoczony przez tę masywną kamienną strukturę.