Etyczne pozyskiwanie surowców

Etyczne pozyskiwanie surowców

Dążymy do tego, aby nasze surowce były pozyskiwane w sposób etyczny. Dlatego od 2018 roku posiadamy certyfikat Unii Etycznego Bio Handlu.

Nasz łańcuch dostaw jest zrównoważony i sprawiedliwy

Etyczne pozyskiwanie surowców

Kupując nasze naturalne produkty do pielęgnacji skóry, przyczyniasz się do tworzenia świata, w którym zarówno ludzie, jak i bioróżnorodność mogą się rozwijać. Nie tylko zapewniamy, że nasze naturalne surowce są uprawiane organicznie lub biodynamicznie, ale także, że ludzie, którzy je uprawiają i zbierają, są traktowani sprawiedliwie i z szacunkiem. Chcemy również móc prześledzić nasze naturalne surowce aż do ich źródła. Jako członek Unii na rzecz Etycznego Biohandlu (UEBT) przestrzegamy rygorystycznych kryteriów społecznych, ekonomicznych i ekologicznych wyznaczonych przez organizację. Definiowane przez nią wartości służą zarówno ludziom, jak i planecie.

Nasze zaangażowanie w zrównoważone zaopatrzenie

Etyczne pozyskiwanie surowców

Ponad 80 procent naszych certyfikowanych surowców pochodzi z certyfikowanych upraw ekologicznych oraz, tam gdzie to możliwe, z upraw biodynamicznych. Co roku pracujemy nad zwiększaniem tego odsetka. poprzez nowe partnerstwa z certyfikowanymi producentami ekologicznymi oraz nowe projekty upraw ekologicznych i biodynamicznych. Duży nacisk kładziemy również na jakość naszych składników. Wiele roślin, których używamy do naszych naturalnych kosmetyków i leków, jest uprawianych we własnych ogrodach. Surowce pozyskujemy również od wieloletnich partnerów.

Naszą wizją jest bycie wzorcową firmą w zakresie etycznego i zrównoważonego pozyskiwania w naszej branży

Etyczne pozyskiwanie surowców
100
% łańcuchów dostaw naturalnych produktów kosmetycznych Weleda jest audytowanych zgodnie ze standardem UEBT
250
km² jest uprawianych ekologicznie na całym świecie przez Weleda
80
to średnia ilość certyfikowanych surowców używanych w firmie Weleda
1000
substancji z natury stanowi podstawę produktów Weleda

Etyczne zaopatrzenie jest najwyższym priorytetem

Etyczne pozyskiwanie surowców

Chcemy, abyś dokładnie wiedział, co od nas otrzymujesz. Dlatego jesteśmy pełnoprawnym członkiem UEBT od 2011 roku i zapewniamy, że wszystkie nasze łańcuchy dostaw surowców naturalnych spełniają jego standardy – aż do pochodzenia roślin. W 2018 roku otrzymaliśmy certyfikat UEBT Sourcing with Respect. Standard UEBT promuje zrównoważony rozwój lokalny oraz ochronę i świadome korzystanie z bioróżnorodności. W ramach procesu certyfikacji UEBT przeprowadza audyt łańcuchów dostaw pod kątem wszystkich naturalnych surowców wykorzystywanych w naszych naturalnych produktach kosmetycznych. Dzięki certyfikatowi UEBT gwarantujemy, że zachowujemy i w sposób zrównoważony wykorzystujemy bioróżnorodność w najlepszy możliwy sposób podczas uprawy roślin, zbioru i dalszego przetwarzania. Zobowiązujemy się także do sprawiedliwego traktowania wszystkich naszych dostawców surowców, przestrzegając praw człowieka i praw pracowniczych oraz wspierając rozwój społeczności.

Unia na rzecz Etycznego Biohandlu (UEBT)

Etyczne pozyskiwanie surowców

UEBT jest stowarzyszeniem non-profit, którego celem jest wniesienie wkładu w świat, w którym wszyscy ludzie i różnorodność biologiczna prosperują. Działa na rzecz regeneracji przyrody i zapewnienia ludziom lepszej przyszłości poprzez etyczne pozyskiwanie składników ze zróżnicowanego biologicznie środowiska. Rozpoczęło się jako inicjatywa ONZ i utrzymuje silne partnerstwa z organizacjami ONZ. Takich jak Konwencja o różnorodności biologicznej (CBD) i Inicjatywa BioTrade Konferencji Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

7 zasad standardu UEBT

1. Ochrona różnorodności biologicznej

2. Zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej

3. Sprawiedliwy podział korzyści płynących z użytkowania różnorodności biologicznej

4. Zrównoważenie społeczno-gospodarcze (zarządzanie produkcją, finansami i rynkiem)

5. Zgodność z ustawodawstwem krajowym i międzynarodowym

6. Poszanowanie praw podmiotów zaangażowanych w działalność BioTrade

7. Jasność dotycząca własności ziemi, prawa użytkowania i dostępu do zasobów naturalnych

Odkryj źródło naszych surowców

Etyczne pozyskiwanie surowców

Pachnąca lawenda z Mołdawii

Pola w Mołdawii wypełnione są jasnofioletowymi kwiatami pachnącej lawendy. Na obrzeżach pól mobilne jednostki destylacyjne przetwarzają świeżo zebrane rośliny na olejki eteryczne. Jeszcze jakieś dwadzieścia lat temu w Mołdawii prawie nie było zbytu na lawendę. Dziś dostarcza nam duże ilości lawendy do produkcji naturalnych produktów pielęgnacyjnych marki Weleda. Wspaniale jest zobaczyć, co dzieje się w okolicy: nasz partner dodał stada ryb do małego jeziora w pobliżu pól, wyciąć zarośnięte trzciny i założyć ule. Ważna jest tutaj nie tylko jakość gleby, ale także jej bioróżnorodność. Tylko wtedy natura jest zdrowa. Dlatego obecnie współpracujemy z mieszkańcami wsi, aby pomóc im przejść na rolnictwo biodynamiczne.

Etyczne pozyskiwanie surowców

Drogocenny olejek z drzewa sandałowego z Nowej Kaledonii

Olejek z drzewa sandałowego, którego używamy jako zapach w niektórych naszych produktach, pochodzi z jednej z wysp Nowej Kaledonii na południowym Pacyfiku. Olejek pozyskiwany jest z drewna drzew. Ponieważ drzewo sandałowe jest szczególnie rzadkie, każde drzewo jest oznaczone czujnikiem GPS, aby zapobiec nielegalnym zbiorom. Ludzie traktują ten cenny zasób naturalny z troską. Aby sprawdzić, czy drzewo jest wystarczająco dojrzałe do zbioru, w drewnie wierci się mały otwór. Następnie dziurę ponownie zamyka się żywicą, aby w razie potrzeby drzewo mogło dalej rosnąć. Byliśmy tam, kiedy ścinano drzewa, odwiedziliśmy tartak i destylarnię oleju i obserwowaliśmy, jak pachnący olejek sandałowy wydobywano z miękkich kawałków drewna.

Etyczne pozyskiwanie surowców

Kolekcja dzikiej arniki

To, co jest prawdopodobnie najbogatszym źródłem arniki w Europie, rośnie dziko w Karpatach w Rumunii. Weleda pomaga chronić ten zasób i wspierać miejscową ludność. Sama łąka zwykle nie daje rolnikowi wiele. Ale jeśli rośnie tam arnika, łąka daje dodatkowe źródło dochodu, dając właścicielowi zachętę do pozostawienia jej w pierwotnym stanie. Te dzikie rośliny są zbierane i przetwarzane zgodnie z surowymi standardami zrównoważonego rozwoju i jakości, o których lokalni zbieracze dowiadują się podczas warsztatów szkoleniowych.

Etyczne pozyskiwanie surowców

Ratania z Andów

Każdego roku rodzina z Peru odbywa długą podróż na równiny andyjskie, aby zbierać rośliny i korzenie ratanhia dla Weledy. Oczywiście posiadamy pozwolenie na certyfikowany zbiór dzikich zwierząt; ważne jest dla nas, abyśmy chronili również ten gatunek roślin. Ile jest tam rośliny? Czy zmieniły się warunki glebowe? Czy coś się zmieniło od zeszłego roku? Wszystko jest dokładnie obserwowane i dokumentowane. Aby ustalić, które z dzikich łąk należy zebrać, konsultujemy się z ekspertami z lokalnych uniwersytetów i organizacji ochrony przyrody.