Natura

Symfonia w kolorze pomarańczy

Kwiaty pomarańczowego nagietka migoczą jasno pod niebieskim niebem, a jeden piękniejszy jest od drugiego. W naszym ogrodzie roślin leczniczych w Schwäbisch Gmünd w południowych Niemczech nagietki każdego dnia absorbują dużo słońca. Łączą uzdrawiające siły i przekazują je ludziom i naturze.

Gdy pierwsze promienie słońca rozświetlają niebo, nasi ogrodnicy i ich pomocnicy rozpoczynają pracę na polu. Przychodzą do pracy wcześnie, gdy poranna rosa właśnie wyparowuje. Z opuszczonymi głowami, żniwiarze szybko przesuwają ręce między roślinami. Rząd po rzędzie sięgają po duże, otwarte kwiaty i delikatnie odrywają je od łodygi. Mniejsze kwiaty pozostawiają, by wchłonęły więcej słońca i dalej rosły, aż staną się wystarczająco dojrzałe, by trafić do koszy żniwnych. Nie sposób nie zauważyć nagietków, nawet z daleka. Kwiaty nagietka migoczą przez każdą małą szczelinę w żywopłocie - prawdziwa symfonia w kolorze pomarańczowym. Zanim nadejdzie południe, którego upał zmniejszy cenne właściwości nagietka, wszystkie kwiaty zostaną już ręcznie zebrane.

"Nagietek jest szczególnie mocny i dorodny o poranku"
Michael Straub, kierownik zakładu leczniczego Weleda, Schwäbisch Gmünd w południowych Niemczech
"Pąki tych kwiatów mają niesamowitą moc oddziaływania"
Michael Straub

Nagietek również bardzo szybko rośnie, dzięki czemu można go sadzić bezpośrednio do gleby, bez uprzedniego sadzenia sadzonek w szklarni. Podobnie jak jego krewni w rodzinie Asteraceae (astrowate), rozmnaża się szybko i obficie. Przy sprzyjającej pogodzie , w ciągu zaledwie dziesięciu dni nasiona kiełkują bujnymi zielonymi liśćmi, które wkrótce zostaną zwieńczone promieniście symetrycznymi kwiatami. Mocny i dorodny nagietek stymuluje proces gojenia się skóry zranionej lub podrażnionej. Dzięki regeneracyjnym i ochronnym zdolnościom, nagietek odgrywa kluczową rolę w wielu naszych produktach.

Nagietek uczy naszą skórę szybko się regenerować.

Jego aktywne związki, w tym karotenoidy i flawonoidy, chronią skórę przed wpływami zewnętrznymi. Produkty zawierające wyciąg z nagietka są szczególnie odpowiednie dla delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci.

Roślina pochodzi z cieplejszych regionów Afryki Północnej, gdzie kwiaty sięgają słońca na skraju gór Atlas. Dzisiaj nagietek również czuje się jak w domu w chłodniejszym klimacie, dwa tysiące kilometrów dalej na północ, gdzie kwitnie w naszym ogrodzie w Schwäbisch Gmünd na wysokości zaledwie 450 metrów nad poziomem morza.

Za jego dobrą kondycję odpowiada Thomas Schildenberger - lider rolniczej grupy Weleda i szef kompostowania. Przez prawie dwie dekady dba, by gleba naszego ogrodu była zdrowa i bogata w próchnicę, z dużą ilością organicznych składników odżywczych i drobną, kruchą konsystencją. Schildenberger wykorzystuje najlepsze nasiona zebrane z pól Weleda, które ocenia, gdy są w pełnym rozkwicie, zanim kwiaty zostaną zebrane i zmłócone. Rząd za rzędem, ostrożnie sieje ciemne, zakrzywione nasiona nagietka, upewniając się, że nie splątują się ze sobą. Wspomaga zdrowy wzrost rośliny, rozpulchniając i pielęgnując glebę oraz usuwając niechciane chwasty.