rodzina

Ząbkowanie dzieci – nieprzespane noce, zmęczeni rodzice

Wskazówki dotyczące pierwszych zębów dziecka

Kiedy dzieciom wyrzynają się pierwsze zęby, jest to dla nich mały kamień milowy. Zwiastunem tego procesu może być pojawienia się pierwszych siekaczy wzdłuż dolnej linii dziąseł. Ostatnie zęby to zęby trzonowe, których wyrzynanie się może być bardziej bolesne niż pozostałych ząbków. Podczas gdy u niektórych dzieci pierwsze ząbki moga się pojawić bez większych problemów, inne maluchy mogą odczuwać ogromny dyskomfort, co sprawia, że jest to trudny czas także dla rodziców.

Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?

Pojawienie się pierwszych zębów dziecka oznacza ważny etap rozwoju. U większości dzieci  pierwsze zęby pojawiają się w wieku około 6 miesięcy, ale dokładny czas jest sprawą indywidualną. 20 zębów mlecznych zaczyna się formować już w czasie ciąży i wyłania się całkowicie z dziąseł w ciągu pierwszych 2-3 lat. Często pojawiają się jeden po drugim z około miesięcznym odstępem, ale czasami wyrzynają się jednocześnie. Dwa dolne siekacze zwykle pojawiają się jako pierwsze w ustach dziecka.

Czas ząbkowania – od niepokoju po nieprzespane noce

Każde dziecko inaczej reaguje na wyrzynanie się zębów – zależy to od wrażliwości na ból i temperamentu niemowlęcia. Możliwe objawy ząbkowania to zwiększone ślinienie, zaczerwienione, opuchnięte dziąsła, zaczerwienione policzki, częste żucie palców i pięści, niepokój i płacz z bólu. W nocy może to zakłócić sen rodziny. Oznaki niepokoju są zupełnie normalne: w końcu wyrzynanie się zęba to nowe i bolesne doświadczenie dla dziecka.

Pomoc przy objawach ząbkowania

Niemowlęta szukają pocieszenia i opieki podczas tej bolesnej fazy, przez co opieka i pełne miłości towarzystwo są w tym czasie szczególnie ważne. Niemowlęta nie rozumieją, dlaczego doświadczają tego bólu. Gryzaki, a zwłaszcza te o właściwościach chłodzących, mogą przynieść im ulgę. (Pamiętaj, aby nie zamrozić gryzaka, ponieważ może to spowodować odmrożenia ust lub jamy ustne) Używanie wodoodpornego śliniaczka może być przydatne, jeśli dziecko nadmiernie ślini się i nie chcesz ciągle zmieniać ubranka. Pamiętaj: pierwsze ząbki twojego dziecka to także powód do radości. Możesz skorzystać z okazji, aby świętować każdy nowy ząb ze swoim dzieckiem.

Bezsenne noce i ulga

Dla rodziców ząbkowanie jest często stresujące z powodu podwójnego obciążenia, z jakim się borykają. W ciągu dnia ząbkujące dzieci są często bardziej rozdrażnione lub trudne do uspokojenia. W nocy mogą częściej płakać. Bezsenne noce mogą zwiększać twoją nerwowość, sprawiając, że w tej fazie czujesz się wyczerpana i nieco bezradna – nie możesz uwolnić dziecka od bólu, przyspieszyć procesu ząbkowania ani go zatrzymać. Rodzice muszą się w tym czasie wspierać. Staraj się spać tak często, jak możesz, nawet w ciągu dnia. Najlepiej, jeśli rodzice mogą dzielić się pracą opiekuńczą nad dzieckiem lub uzyskać pomoc za pośrednictwem sieci wsparcia.

Kiedy ząbkowanie powoduje dyskomfort

Nie wszystkie dzieci reagują w ten sam sposób na ząbkowanie. Niektóre nie odczuwają prawie żadnego dyskomfortu, podczas gdy inne są niespokojne, nadmiernie ślinią się i mają niespokojne noce z małą ilością snu. Ząbkowanie to proces, który nie zachodzi z dnia na dzień, ale wymaga czasu i cierpliwości, aż wszystkie zęby mleczne wyjdą. Siekacze są pierwsze, a trzonowce ostatnie. Zwłaszcza w przypadku dużych zębów trzonowych objawy ząbkowania mogą ponownie obejmować niepokój, ból dziąseł lub uczucie napięcia.

Szybkie sposoby na ból ząbkowania

  • Gryzienie gryzaka wytwarza przeciwwagę, która może pomóc złagodzić ból.
  •  Coś lekko schłodzonego, np. łyżka
  • Schłodzone przecier owocowy lub jogurt naturalny, jeśli dziecko spożywa już pokarmy stałe.

Opieka stomatologiczna jest ważna – nawet dla niemowląt

Opieka stomatologiczna i szczotkowanie są ważne nawet przy pierwszych zębach dziecka. Najlepiej używać miękkiej dziecięcej szczoteczki do zębów. Zęby dziecka można delikatnie myć w ramach codziennego rytuału. Od około 18 miesiąca życia dzieci są zwykle gotowe do rozpoczęcia nauki mycia zębów. W nauce pielęgnacji ząbków pomaga zabawnie podejście do kwestii szczotkowania zębów. Korzystanie z klepsydry pomaga dzieciom wypracować dobrą rutynę pielęgnacji jamy ustnej. Dentysta może podpowiedzieć, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. W tym czasie dzieci zaczynają przyswajać podstawy mycia zębów, które posłużą im przez całe życie.

Dobrze jest wspierać dziecko przez kilka lat i ponownie myć zęby po ich umyciu – małe dzieci nie są w stanie zbyt dobrze kontrolować szczoteczki do zębów. Naturalny żel do zębów dla dzieci Weleda został specjalnie opracowany do pielęgnacji zębów mlecznych. Stosowany regularnie pomaga zrównoważyć bakterie mikrobiomu jamy ustnej Twojego dziecka i chroni przed próchnicą. Żel do zębów nie zawiera substancji, które mogłyby obciążać organizm w przypadku połknięcia.

Pielęgnacja skóry suchej

Wpływy zewnętrzne, takie jak zimna pogoda lub częsty kontakt ze śliną lub wodą, mogą powodować wysuszanie skóry. Produkty pielęgnacyjne bogate w lipidy chronią skórę warstwą ochronną, zapewniając intensywną pielęgnację i wspierając naturalną odporność skóry. Zatrzymują wilgoć z głębszych warstw skóry, aby poprawić jej poziom nawilżenia.

Calendula Wielozadaniowy balsam dla dzieci działa w ten właśnie sposób. Nie zawiera wody, a więc nie nawilża aktywnie skóry. Zamiast tego bogata w lipidy formuła chroni przed nadmierną utratą wilgoci, wspierając barierę skórną i pośrednio poprawiając nawilżenie skóry. Ten uniwersalny balsam łagodzi również spierzchniętą, zaczerwienioną skórę na policzkach i podbródku podrażnioną przez ślinę podczas ząbkowania..

Odżywia, koi I chroni skórę dziecka.
2 opinie
25 g
Bogaty, intensywny krem pielęgnujący delikatną skórę dziecka.
1 opinia
75 ml