rodzina

Jak budować więzi między rodzicami a dziećmi

Jak sprawić, by czas kąpieli stał się relaksującym rytuałem

Od kiedy zacząć kąpać mojego noworodka?Jak często to robić? Jak długo powinna trwać kąpiel? To najczęstsze pytania, jakie zadają rodzice przy pierwszym dziecku. Każdy maluch reaguje na kontakt z wodą w indywidualny sposób. Kąpiel może być przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, jeśli tylko stosujesz kilka podstawowych zasad.

Kąpiel to czas dla rodziny

Kąpiel może mieć miejsce w dowolnym czasie i prawie zawsze ma korzystny wpływ. Może się stać relaksującym rytuałem zarówno dla niemowlęcia, jak i większego dziecka. Czas kąpieli może się stać okazją, by cała rodzina zapomniała na chwilę o codzienym zabieganym trybie życia, by cieszyć się wspólnymi chwilami relaksu. Wspólne przebywanie w wodzie to okazja do budowania więzi, pobudzania zmysłów, czułego dotyku i doświadczania radości i nieskrępowanych ruchów. Niestety, nie każde dziecko jest fanem kąpieli.

Od kiedy mogę zacząć kąpać mojego noworodka?

Okres następujący tuż po przyjściu na świat dziecka czas na budowanie z nim więzi. Bliski kontakt oraz cudowna mieszanka hormonów ułatwiają zbliżenie dziecka i rodziców. W pierwszej godzinie po urodzeniu, noworodek jest szczególnie pobudzony i szybko zaczyna szukać matczynej piersi. Zbyt wczesne kąpanie dziecka po urodzeniu może przerwać bliski kontakt ze skórą między matką a dzieckiem, co może negatywnie wpłynąć na tworzącą się między nimi więź w trakcie karmienia piersią. Zbyt wczesne kąpanie zwiększa też ryzyko hipotermii, hipoglikemii i problemów z oddychaniem. Dlatego nie zaleca się kąpania noworodków natychmiast po ich narodzinach. Wystarczy, jeśli po porodzie starannie wytrzemy je do sucha i zapewnimy odpowiednią temperaturę, podtrzymując równocześnie bezpośredni kontakt ze skórą matki lub ojca. To pomoże skórze noworodka przyzwyczaić się do świata poza brzuchem mamy.

Naturalna ochrona delikatnej skóry dziecka

Maź płodowa to cudownie odżywiająca i ochronna warstwa, która może całkowicie lub częściowo pokrywać skórę dziecka i nie musi być zmywana. Maź zostaje stopniowo wchłonięta przez skórę, a podczas pierwszych dni życia poza brzuchem mamy dostarcza skórze noworodka lipidów oraz nawilża ją, dzięki czemu utrzymuje ona optymalne pH.

Maź płodowa, która pozostanie w fałdkach skóry noworodka, powinna zostać usunięta po kilku dniach, by uniknąć jej podrażnień. Można do tego celu wykorzystać olejek. Po tym etapie można przystąpić do kąpania dziecka. Nie musimy czekać, aż odpadnie reszta pępowiny, ale należy starannie lecz delikatnie osuszyć okolice pępka po kąpieli.

Jaki okres dnia jest najlepszy na kąpiel dziecka?

Na niektóre dzieci kąpiel działa pobudzająco, co może utrudniać im zasypianie. W takim przypadku uzasadnionym jest, by kąpać dzieci rano lub po drzemce. Rodzice sami odkryją, jaka pora dnia jest najlepsza na kąpiel- po kilku tygodniach nauczą się ropoznawać potrzeby swojego dziecka. Czasem karmienie piersią przed kąpielą może pomóc – głodny maluch rzadko jest zrelaksowany. Fakt, że w czasie kąpieli dziecko jest trzymane i obracane, oraz poddane działaniu wielu bodźców może spowodować, że maluchowi w czasie kąpieli uleje się część mleka: nie należy się tym przejmować, nic złego sie nie stało. Jako, że kąpiel wymaga zużycia sporej energii, część dzieci domaga się ponownego karmienia niedługo po kąpieli.

Jak często powinnam kąpać dziecko?

Dzieci, które czerpią radość z kapieli, można kąpać często, ale jeśli przez kilka dni nie będa kąpane, to nic się nie stanie. . Dzieci, które nie lubią kąpieli nie powinny być do niej zmuszane. W takim przypadku wystarczająca jest kąpiel od czasu do czasu. Najczęściej w wieku, w którym dzieci są już w stanie samodzielnie siedzieć, powinny czerpać radość z kąpieli.

Maluchy, które lubią się kąpać mogą przebywać w wodzie od 3 do 10 minut; przy starszych dzieciach ten czas może się wydłużyć, ponieważ ich ciało nie wychładza się już tak szybko. Łazienka powinna być nagrzana do przynajmniej 24 stopni Celsjusza. Początkowa temperatura wody w kąpieli powinna dochodzić do 37 stopni Celsjusza- można to sprawdzić przy użyciu termometrów dostępnych w większości aptek.

Jak sprawdzić temperaturę wody

Wrażliwa skóra łokci doskonale sprawdzi się jako tester temperatury wody. Zanurz łokieć w wanience- jeśli twoje odczucia będą przyjemne, a woda ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna, będzie ona również przyjemna dla dziecka. Palce dłoni nie sprawdzą się przy weryfikacji temperatury wody w wannie, ponieważ są już przyzwyczajone do wyższych temperatur.

Naturalne kosmetyki do kąpieli niemowlęcia

Dla skóry dziecka lepiej będzie, gdy zastosujemy produkt specjalnie opracowany do stosowania w kąpieli, niż kąpanie go w samej tylko wodzie. Produkt do kąpieli z formułą opracowaną z myślą o delikatnej skórze dziecka delikatnie ją myje, usuwając resztki produktów pielęgnacyjnych czy odchodów. Czysta woda może być przyczyną przesuszenia skóry dziecka. Nie poleca się także produktów silnie się pieniących. Optymalny wybór to delikatne kremy do kąpieli, takie jak Calendula Krem do kąpieli z nagietkiem lekarskim, zawierającym składniki odżywcze ( takie jak olejek migdałowy) oraz składniki aktywne o właściwościach kojących ( takie jak nagietek lekarski i rumianek). Dla dzieci o bardzo suchej skórze polecamy Olejek bezzapachowy z gamy Calendula, który można dodawać do wody w wanience. W tym przypadku należy pamiętać, że olej w kąpieli otula skórę, czyniąc ją bardziej śliską, nie należy więc przesadzać z ilością olejku. Dla dzieci niespokojnych i zbyt pobudzonych Calendula Krem do kąpieli będzie idealnym produktem. Organiczny tymianek, znajdujacy się w jego składzie, pomoże dziecku rozgrzać się, a ciepła kąpiel przywraca równowagę.

Czy powinnam kąpać dziecko w wanience dla niemowląt?

Praktyczne wanienki dla niemowląt, wykonane z delikatnego plastiku, posiadające zatyczkę do odprowadzania wody, są dostępne na rynku. Można także kąpać dziecko w umywalce. Należy jednak unikać stosowania poduszek, siedzisk do kąpieli lub pływających kół. Takie gadżety nie tylko zmniejszają kontakt skóry dziecka i rodzica, ale również kuszą, by zostawić malucha samego w kąpieli nawet jeśli miałoby to trwać chwilkę. Środowisko wodne, nieskrępowana możliwość ruchu w nim to dla wielu dzieci dziwne  uczucie. Dlatego czułe wsparcie rodzica pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie w nowym środowisku. Wspólne chwile kąpieli mogą przyczynić się do wzmocnienia więzi rodziców i dziecka.

Po kąpieli

Po kąpieli, dzieci powinno się owinąć ręcznikiem, najlepiej ciepłym, i wysuszyć je szybko lecz delikatnie. Jeśli w zasięgu ręki nie mamy możliwości ogrzania ręcznika, rodzic może to zrobić swoim własnym ciałem.

Bezzapachowy Olejek Calendula odżywia i chroni wrażliwą skórę twojego dziecka i może być stosowany w połączeniu z delikatnym masażem. Następnie nakładamy na okolice pieluszkowe Krem do ciała z gamy Calendula.

 

Twoje dziecko płacze po kąpieli? Przyczyny tej sytuacji mogą być różne:

  • Zaskoczył je nagły koniec kąpieli lub przejście z cieplej wody do chłodniejszego środowiska ? A może maluch właśnie się odprężył, gdy nagle proces suszenia i ubierania zdenerwował je.
  • Kąpiel to pobudzający, ale też męczący proces, w wyniku którego dziecko może potrzebować bliskości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa czy posiłku.
  • Karmienie dziecka, bliski kontakt z rodzicem, ogrzanie twoim ciałem lub miłym ciepłym ręcznikiem zawsze będa działać uspokajająco i zaspokoją potrzeby dziecka.
  • Po tych etapach, kolejny to pielęgnacja i ponowne ubranie- najlepiej w ubranka, które nie pachną zbyt mocno detergentami.

Kąpiele zimą i latem

Gdy na zewnątrz jest zimno, nie należy narażać świeżo wykąpanego dziecka na pobyt na zewnątrz. Ciało i włoski malucha muszą być najpierw całkowicie suche, aby zapobiec przesuszeniu i utracie ciepła przez ciało dziecka. Czapeczka doskonale ochroni główkę przed wychłodzeniem. Nawet, jeśli dorosły dobrze czuje się na zwenątrz, niemowlę może łatwo się przeziębić, zwłaszcza wówczas, gdy jego skóra jest jeszcze wilgotna, a na zewnątrz wieje delikatny wietrzyk. Oba te czynniki szybko odbierają ciepło z dziecięcego ciałka. Dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do kąpieli na świeżym powietrzu. Letnie kąpiele wodne lepiej zniosą starsze dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć w wannie. Jeśli wybierasz się z dzieckiem na basen, upewnij się, że ich ciało się nie wychładza i chroń je przed wiatrem. Pod żadnym pozorem nie wystawiaj dziecka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jeśli przestrzegasz wszystkich powyższych zaleceń, możecie wspólnie zacząć korzystać z uroków kąpieli letnich- mając dziecko na oku w każdej chwili.

Łagodnie nawilżająca, kojąca emulsja do pielęgnacji delikatnej skóry
200 ml
Bogaty, intensywny krem pielęgnujący delikatną skórę dziecka.
1 opinia
75 ml